IRG SGH: W I kw. poprawiły się nastroje konsumentów

Nastroje polskich konsumentów w I kwartale się poprawiły – wynika z badania IRG SGH.

„Mamy wyraźny trend wzrostowy nastrojów gospodarstw domowych. Piąty raz z rzędu poprawiły się notowania wskaźnika IRGKGD. Od dna, nastroje poprawiły się już o ponad 32 pp. W bieżącym badaniu poprawa wyniosła ok. 2 pp.” – napisano w raporcie.

Autorzy badania podają, że w porównaniu do poprzedniego kwartału poprawie uległy wszystkie składowe wskaźnika z wyjątkiem przyszłej sytuacji finansowej, gdzie zanotowano stabilizację.

„Momentum poprawy nastrojów jednak słabnie. Przyrosty z kwartału na kwartał są coraz mniejsze” – napisano.

IRG podaje, że w największym stopniu do poprawy wskaźnika kondycji IRGKGD przyczyniły się lepsze oceny co do stanu gospodarki i prognozy oszczędności.

map/ osz/

 


Artykuły powiązane

Regionalne zróżnicowanie inflacji a oczekiwania inflacyjne konsumentów

Kategoria: Badania pracowników NBP
Uwaga władz monetarnych, makroekonomistów i analityków ekonomicznych koncentruje się na wskaźnikach ogólnokrajowej inflacji. Z kolei konsumenci mają skłonność do kształtowania opinii o zmianach cen na podstawie swoich doświadczeń, opartych na codziennych zakupach, które zazwyczaj są dokonywane niedaleko miejsca zamieszkania.
Regionalne zróżnicowanie inflacji a oczekiwania inflacyjne konsumentów

Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

Kategoria: Analizy
Wraz z wybuchem globalnego kryzysu finansowego głównym wyzwaniem w europejskiej bankowości stało się wzmocnienie siły kapitałowej i płynności banków. Okazało się bowiem, że banki są podatne na zagrożenia zewnętrzne i mają zbyt ryzykowną strukturę bilansu. Przeprowadzone reformy regulacyjne przyczyniły się do wzrostu adekwatności kapitałowej i delewaryzacji banków.
Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

O perspektywach rozwoju państw UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Celem artykułu jest zbadanie czy kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej ze szczególnym uwzględnieniem Polski „skazane są” na peryferyjność, czy mają szanse na zmianę i awansowania do grupy państw centrum.
O perspektywach rozwoju państw UE