IRG SGH, ZPF: I kw. 56 proc. osób jest w stanie oszczędzać

W I kwartale 2024 r. 56 proc. respondentów deklarowało, że jest w stanie oszczędzać – wynika z badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

„W najnowszej edycji badania ZPF i IRG SGH 56 proc. respondentów zadeklarowało, że jest w stanie oszczędzać z bieżących dochodów (48 proc. przed rokiem)” – napisano.

Autorzy raportu podają, że poprawiła się też jakość obsługi zobowiązań. Problemów w tym zakresie w następnych 12 miesiącach nie spodziewa się 57 proc. ankietowanych wobec 48 proc. w I kw. 2023 r.

Z badania wynika, że I kwartał 2024 r. był piątym z rzędu, w którym ubywało pesymistów spodziewających się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W najnowszej edycji badania ich odsetek sięgnął 37 proc., podczas gdy przed rokiem wyniósł 65 proc., a w czasie pandemii doszedł nawet do 80 proc.

Badanie pokazało jednocześnie, że odsetek optymistów, jeśli chodzi o spodziewaną sytuację gospodarczą w kraju, wzrósł do 33 proc. (z 16 proc. przed rokiem).

map/ gor/


Artykuły powiązane

System z Bretton Woods i jego dziedzictwo – wnioski z konferencji naukowej

Kategoria: Analizy
Po upadku systemu z Bretton Woods zwiększyła się skala dyskrecjonalności polityki pieniężnej. Rosnąca popularność kryptowalut wymusiła na bankach centralnych zainteresowanie pieniądzem cyfrowym, który ponownie może zmienić zasady rządzące polityką pieniężną.
System z Bretton Woods i jego dziedzictwo – wnioski z konferencji naukowej

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB