Japonia: Kurs jena umacnia się po osiągnięciu poz. 150 JPY za dol.

Kurs japońskiego jena umacnia we wtorek o 0,88 proc. wobec dolara do 148,96 JPY, po przekroczeniu psychologicznej bariery 150 JPY za 1 dol., po raz pierwszy od października 2022 r. Analitycy wskazują, że władze Japonii mogły podjąć interwencję na rynku walutowym.

Japońska waluta osiągnęła poziom 150,16 za dolara, najsłabszy od października 2022 r., po publikacji raportu pokazującego, że popyt na pracę w USA pozostaje odporny. Następnie jen umocnił się prawie 2 proc. w ciągu kilku sekund, osiągając poziom 147,43 za dolara i stabilizując się na poziomie ok. 149 jenów za 1 dol.

„Nie dowiemy się do czasu oficjalnego potwierdzenia, ale wydaje nam się, że to była interwencja” – powiedział Bipan Rai, globalny szef strategii walutowej CIBC, o możliwości podjęcia działań przez japońskich urzędników.

Masato Kanda, najwyższy urzędnik ds. walutowych w Ministerstwie Finansów Japonii, powiedział, że utrzymuje bliski kontakt ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami i obie strony są zgodne, że nadmierne ruchy walutowe są niepożądane.

Minister finansów Japonii Shunichi Suzuki ostrzegał przed wahaniami kursów walut przez sześć dni z rzędu, aż do wtorku. We wtorek powiedział, że nie będzie oceniał możliwości podjęcia interwencji walutowej na podstawie kursu walut, ale wobec jego zmienności.

Pierwsza interwencja Japonii w zeszłym roku miała miejsce, gdy we wrześniu jen osłabił się do 145,90. Kraj wydał wtedy w sumie około 65 mld dol. na wsparcie jena trzykrotnie, od września do października.

150 JPY za 1 dol. jest postrzegane jako ważny poziom psychologiczny.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Zagadka japońskiej polityki monetarnej

Kategoria: Analizy
Japonia zawsze wydawała się być inna niż reszta świata. Może dlatego też tutaj polityka niekonwencjonalna nie doprowadziła do trwałego wzrostu inflacji. Co gorsze, polityka ta wydaje się osiągać kres swoich możliwości. Nie tak miał wyglądać koniec urzędowania prezesa H. Kurody. Przyczyny fiaska jego misji mogą być trudną do rozwiązania zagadką.
Zagadka japońskiej polityki monetarnej

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Kategoria: Analizy
Zagadnienie łagodzenia polityki pieniężnej w otoczeniu wysokiej inflacji to jedno z szeregu wyzwań, w obliczu którego stoi nowy prezes Banku Japonii
Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii