KIG: Eksport z Polski w X ‘23 wzrósł o 9,1 proc. mdm

Eksport z Polski w październiku 2023 r. wyniósł 30,016 mld euro, co oznacza wzrost o 9,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku wzrósł o 2,7 proc. – wynika z analizy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

„Październik to zazwyczaj okres kontynuacji silnego wzrostu aktywności eksportowej obserwowanego jeszcze we wrześniu. Po pierwsze jest to odreagowanie wyhamowania aktywności z miesięcy letnich. Po drugie to forsowne uzupełnianie zapasów handlu potrzebnych do sprzedaży kolekcji jesiennej i zimowej – zwłaszcza obsługi okresu okołoświątecznego w grudniu. Po trzecie to uzupełnianie zapasów firm, ale i ludności na okres zimowy (co ciekawe nie chodzi tu wyłącznie o surowce energetyczne)” – napisano w raporcie.

„Wzrost w tegorocznym październiku będzie wyraźnie większy od notowanego przed rokiem. Wskazują na to tak wyniki przemysłu, jak i obroty w handlu hurtowym. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży zwiększy się – z ujemnych -4,3 proc. we wrześniu, do dodatnich +2,7 proc. Wypada pamiętać, że stopniowo wychodzimy z echa wyjątkowo wysokiej bazy do porównań sprzed roku, łatwiej więc o wyższe dynamiki sprzedaży” – dodano.

Jak wskazują autorzy raportu, w 2023 r. nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej.

„Wyniki mogą być wręcz przyjmowane jako rozczarowujące. Stanie się tak mimo wysokich wyników w początku 2023 r. Nie spełniają się bowiem oczekiwania zakładające dla końcówki roku, ponowne wyraźne przyspieszenie. Różnica w dynamikach wzrostu istotnie wynika z innego niż przed rokiem przebiegu procesów inflacyjnych. Wtedy mieliśmy silne wzrosty cen związane z szybko rosnącymi kosztami zaopatrzenia produkcji. W bieżącym roku zaś, część kosztów produkcji jest mniejsza niż przed rokiem, w dodatku silne są efekty spadku popytu na dobra, których ceny przestały być akceptowalne dla klientów” – napisano.

„Tendencja ta mocno widoczna jest w danych bieżących – dynamika eksportu z wysokiej w początku roku do września 2023 r. – systematycznie osłabia się. Mimo pewnej poprawy oczekiwanej od października, pozostać może na słabszym poziomie do zimy lub nawet początku 2024 r. Wskazują na to publikowane obecnie dane o poziomie zamówień eksportowych w polskim przemyśle oraz o wynikach handlu hurtowego” – dodano.

KIG wskazuje, że w 2024 r. zadziałają czynniki, które powinny sprzyjać sprzedaży eksportowej.

„Niedawne i wciąż notowane perturbacje z łańcuchami dostaw skłaniać mogą część odbiorców ze starych krajów Unii do kontynuacji poszukiwań nieodległych dostawców (w miejsce tych z dalekiego i nieodległego wschodu). W dodatku w tym procesie na naszą korzyść wciąż działać będzie drogi dolar, pogarszając pozycję konkurencyjną dostawców z dalekiego wschodu (kalkulujących ceny swoich wyrobów do dolara). Wciąż też wyczekiwane jest gospodarcze >>ocknięcie<< u naszych głównych partnerów handlowych – gdzie poziom koniunktury w 2023 r. wciąż jest bardzo niski. Być może będzie miało ono miejsce na przełomie 2023 i 2024 r., poprawiając wyniki naszego eksportu” – napisano w raporcie.

Według najnowszych oczekiwań KIG, eksport w 2023 r. może zwiększyć się do 338,7 mld euro tj. o 5,2 proc., a w 2024 r., wynosząc 376,9 mld euro, zwiększyć się o 11,3 proc.

pat/ gor/


Artykuły powiązane

Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kategoria: Analizy
Mikołaj Kopernik, znany przede wszystkim jako wybitny astronom, w historii zapisał się również jako ekonomista i jeden z pierwszych orędowników nowoczesnej polityki pieniężnej.
Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przez dziesięciolecia Rosja była dla Polski dominującym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego, produktów naftowych oraz węgla. Już po roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Polska przestała jednak importować z Rosji najważniejsze surowce energetyczne. Zostały one zastąpione przez paliwa pochodzące z innych krajów. Dane statystyk handlu zagranicznego wskazują, że przedmiotem importu z Rosji pozostał obecnie tylko gaz LPG.
Paliwa z Rosji na cenzurowanym