MF: Nadwyżka rachunku bieżącego w lutym wyniosła 1,4 proc. PKB

Według wstępnych danych, nadwyżka rachunku bieżącego w lutym 2024 r. w ujęciu płynnego roku spadła o 0,1 pp. mdm do 1,4 proc. PKB – podało Ministerstwo Finansów.

MF dodało, że roczna dynamika importu była nieznacznie wyższa od dynamiki eksportu, a jedyną kategorią towarów, która odnotowała poprawę salda względem poprzedniego roku były paliwa.

Deficyt dochodów pierwotnych pozostał głównym źródłem negatywnego wkładu do równowagi zewnętrznej.

Nadwyżka rachunku kapitałowego wyniosła 0,1 proc., PKB zwiększając dodatni net lending/ net borrowing do 1,6 proc. PKB.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Deficyt na rachunku obrotów bieżących – nie taki straszny jak go malują

Kategoria: Trendy gospodarcze
W sierpniu mieliśmy do czynienia z dużym deficytem na rachunku obrotów bieżących. Wpływ na to miały przede wszystkim silne wzrosty cen surowców energetycznych, co wpłynęło na wzrost importu, a także wysokie wyniki finansowe przedsiębiorstw. O ile deficyt znacznie nie wzrośnie, to nie obawiałbym się go – uważa Jacek Kocerka, zastępca dyrektora w Departamencie Statystyki NBP.
Deficyt na rachunku obrotów bieżących – nie taki straszny jak go malują

Turecki Model Gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarka Turcji ciągle jest wystawiona na zagrożenia związane z niezrównoważonym rachunkiem obrotów bieżących, prowadzące do deprecjacji waluty i sprzyjające narastaniu inflacji. Ogłoszony ponad rok temu program o nazwie Turecki Model Gospodarki niekoniecznie zmniejszy owe zagrożenia.
Turecki Model Gospodarki

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego