MFiPR: Do Polski wpłynęły fund. UE o wartości 27 mld zł

Do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii członkostwa Polski – na kwotę 27 mld zł – poinformowała na platformie X (d. Twitter) minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

„27 mld zł – do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii naszego członkostwa” – napisała Nałęcz.

Komisja Europejska zaakceptowała na początku kwietnia pierwszy wniosek Polski o płatność z KPO, a 6,3 mld euro z tego tytułu miało wpłynąć do 15 kwietnia 2024 r.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Członkostwo Polski w UE – próba bilansu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Fundusze strukturalne i otwarte granice to nie jedyne korzyści, za które można cenić członkostwo w Unii Europejskiej. Dla gospodarki nieporównanie ważniejszy jest rynek wewnętrzny.
Członkostwo Polski w UE – próba bilansu

Polska gospodarka silna eksportem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Tylko w 2021 r. Polska wpłaciła do budżetu UE ok. 7 mld euro, natomiast otrzymała z budżetu wspólnoty 18,5 mld euro, co oznacza saldo dodatnie na poziomie 11,5 mld euro. Taki szacunek zysków nie obejmuje jednak szeregu korzyści ekonomicznych wynikających z członkostwa. Większość z nich wynika bowiem z inwestycji oraz dynamicznego wzrostu eksportu towarów i usług na jednolity rynek.
Polska gospodarka silna eksportem

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych