PFR: Nie potrzeba zmian głównych parametrów PPK

Nie widać potrzeby zmian głównych parametrów PPK, a jedynie zmiany techniczne – poinformował prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że prawdopodobnie nie będzie decyzji o indeksacji dopłat państwa o wskaźnik inflacji, choć nie jest to decyzja w gestii PFR.

„Nie widzimy potrzeby, w wyniku wniosków z analiz, wprowadzania istotnych zmian w konstrukcji PPK. Uważamy, że system co do zasady się sprawdził, produkt jest atrakcyjny, nawet w trudnym okresie ostatnich 3 lat, gdy mieliśmy potężne wahania na rynkach finansowych. Produkt od strony finansowej jest dobrze skonstruowany. (…) Co do głównych parametrów programu nie widzimy potrzeby zmian” – powiedział Borys i dodał, że „jest zestaw zmian technicznych, które pewne techniczne elementy programu mogą usprawnić”.

Prawdopodobnie nie będzie decyzji o indeksacji dopłat państwa do PPK o wskaźnik inflacji.

„To nie należy do naszej decyzji, ale w tej chili taka decyzje nie jest też rozważna. Te dopłaty stanową niemałą część gromadzonych oszczędności, ale kluczową zachętą są dopłaty ze strony pracodawców. Mamy też zwolnienia podatkowe. Nie wychodzi nam w badaniach, żeby to był decydujący czynnik dotyczący uczestnictwa. Na razie takiej decyzji najprawdopodobniej nie będzie” – powiedział Borys.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Pogarszają się prognozy demograficzne dla Polski

Kategoria: Analizy
Liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce stale spada. Do 2070 roku zmniejszy się o co najmniej jedną trzecią. Przy jednoczesnym wzroście oczekiwanej długości życia, skutki dla systemu emerytalnego mogą okazać się druzgocące.
Pogarszają się prognozy demograficzne dla Polski

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP