Prezes NBP: Niepewność to główny czynnik utrzymywania stóp proc.

Rada Polityki Pieniężnej doszła do wniosku tak jak miesiąc temu, że dominującym czynnikiem jest niepewność, która powoduje, że utrzymuje stopy procentowe na tym samym poziomie – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński.

„Teraz jest pytanie (…) czy to dojście do celu inflacyjnego, 2,5 proc. +/- 1 pkt proc., ma trwały charakter. My musimy dążyć do ustabilizowania inflacji w średnim okresie, mniej więcej dwa lata, wiele kwartałów” – mówił Glapiński.

„Musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki, które pchają inflację w górę. Biorąc to wszystko pod uwagę doszliśmy do wniosku jako rada, że dominującym czynnikiem – tak jak to było miesiąc temu – jest niepewność” – dodał i podkreślił, że ta niepewność powoduje, że RPP utrzymuje stopy na tym samym poziomie.

jz/ map/ ana/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Firmy deklarują mniejszą niepewność niż na początku wojny

Kategoria: Pracownicy NBP
Przedsiębiorstwa oceniały niepewność przyszłej sytuacji ekonomicznej w czerwcu 2022 r. jako niższą niż w marcu tego roku. Efekt pierwszego szoku minął, niemniej poziomom niepewności wciąż daleko do normalizacji – mówi dr Piotr Boguszewski odpowiedzialny w NBP za szybki monitoring przedsiębiorstw.
Firmy deklarują mniejszą niepewność niż na początku wojny