Prezes NPB: Wzrosło prawd. regresu w zawieraniu ugód ws. kred. CHF

Wzrosło prawdopodobieństwo, że o ile sektor bankowy nie zaproponuje korzystniejszych warunków ugód ws. kredytów CHF, można spodziewać się regresu w procesie ich zawierania – poinformował prezes NBP prof. Adam Glapiński, w liście odczytanym na Forum Bankowym. Jak wskazał, w tym kontekście, jedynym z większych wyzwań jest konieczność spełnienia wymogów MREL od początku 2024 r.

„Przed sektorem stoją wyzwania, które mogą znacznie obniżyć jego zdolność do udzielania kredytów w przyszłości. Po ogłoszeniu w lutym opinii br. rzecznika generalnego TSUE ws. wynagrodzenia stron za korzystanie z kapitału, można spodziewać się wzrostu kosztów ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi (…) Rzecznik generalny stwierdził wprost, że prawidła ekonomiczne czy stabilność finansowa nie mają tu nic do rzeczy. Mam nadzieję, że podobna filozofia nie zapanuje w krajowym sądownictwie w tej kwestii” – napisano w liście, odczytanym przez doradcę prezesa Annę Trzecińską.

„Wzrosło zatem prawdopodobieństwo, że o ile nie zaproponują Państwo (sektor bankowy – PAP) korzystniejszych warunków ugód, możemy spodziewać się regresu w procesie ich zawierania. Nie obejdzie się również bez tworzenia kolejnych rezerw, wraz z wysoce prawdopodobnym napływem nowych pozwów sądowych” – dodano.

Jak wskazano, istnieje ryzyko, że niektórym bankom trudno będzie o znaczne zwiększenie kapitału w oparciu o zrealizowane zyski.

„Pozostaje tylko żałować, że programy ugód nie zostały aktywnie wprowadzone wtedy, gdy apelował o to bank centralny, a Komitet Stabilności Finansowej wydał odpowiednie rekomendacje. Istnieje zatem ryzyko, że przynajmniej części bankom trudno będzie o znaczne zwiększenie kapitału w oparciu o wypracowywane zyski” – napisano.

Jak zaznaczono w liście, w tym kontekście, jedynym z większych wyzwań jest konieczność spełnienia wymogów MREL w pełnej wysokości od początku 2024 r.

pat/ osz/


Artykuły powiązane

Regulacji sektora bankowego jest za dużo

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po raz pierwszy, od kiedy pamiętam, mamy do czynienia z obniżeniem zarówno nominalnego poziomu kapitałów w bankach, jak i nadwyżek kapitałowych ponad poziomy wymagane ustawowo i nadzorczo. Może na tym ucierpieć akcja kredytowa – ostrzega dr Olga Szczepańska, dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP.
Regulacji sektora bankowego jest za dużo

Prezes NBP: Szczyt inflacji w lato, powrót do celu w 2024 r.

Kategoria: Analizy
W 2024 roku inflacja wróci do celu niezależnie od tego czy tarcze inflacyjne będą utrzymane czy nie – zapowiedział prof. Adam Glapiński. Według projekcji NBP spadek inflacji powinien zacząć się już w te wakacje.
Prezes NBP: Szczyt inflacji w lato, powrót do celu w 2024 r.