Rząd Holandii zatwierdził plan klimatyczny na 28 mld euro do ‘30

Gabinet premiera Marka Ruttego zatwierdził plan klimatyczny Holandii, przewidujący m.in. redukcję emisji CO2 o 55 proc. w 2030 r. Na plan przeznaczonych zostanie 28 mld euro w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Propozycja ministra klimatu i energii Roba Jettena, która została zaakceptowana przez rząd, została określona przez premiera jako „ambitna i sprawiedliwa”.

Na przyjęty plan klimatyczny składa się kilkadziesiąt działań, które mają zostać wdrożone do 2023 r. i będą kosztowały podatnika 28 mld euro. Ich efektem ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych do tego czasu o 55 proc. w porównaniu z 1990 r.

Aby to osiągnąć, oprócz planowanych już farm wiatrowych, na morzu zostaną zbudowane pływające farmy fotowoltaiczne. Rząd chce również zobowiązać budowniczych dużych parków energii słonecznej na lądzie do zainstalowania „super baterii” do magazynowania energii.

W przyjętym dokumencie znalazł się również zapis o tym, iż zostanie obniżony podatek od gazu ziemnego dla grupy odbiorców zużywających najmniej energii. Więcej zapłacą natomiast osoby, które zużywają go najwięcej.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

apa/ tebe/ asa/


Artykuły powiązane

Rozszerzenie systemu ETS trzeba odsunąć w czasie

Kategoria: Analizy
Przed inwazją Rosji na Ukrainę UE planowała rozszerzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji. Tymczasem ożywienie gospodarcze po pandemii doprowadziło do zwiększenia popytu na nośniki energii, a wojna na Ukrainie dodatkowo podbiła ich cenę i skomplikowała politykę ustalania opłat za emisję dwutlenku węgla.
Rozszerzenie systemu ETS trzeba odsunąć w czasie

Szybka transformacja energetyczna się opłaca, ale wywoła zieloną inflację

Kategoria: Trendy gospodarcze
Transformacja energetyczna, która powinna nastąpić do 2050 r., aby możliwe było osiągnięcie zerowej emisji netto w gospodarce, nie musi być tak bolesna i kosztowna, jak zakładano. Wiele analiz pokazuje, że w dużej części może się sama sfinansować, przynosząc istotne oszczędności w skali globalnej.
Szybka transformacja energetyczna się opłaca, ale wywoła zieloną inflację

Polski scenariusz transformacji energetycznej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Transformacja energetyczna w Polsce to wielowątkowy i wielopłaszyznowy proces i na poziomie unijnym, i w kontekście wojny w Ukrainie – mówi Magdalena Maj, kierownik Zespołu Klimatu i Energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Polski scenariusz transformacji energetycznej