Turcja: Bank centralny podniósł główną stopę proc. o 250 pb.

Bank centralny Turcji podniósł benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 250 pb. do 45 proc. – poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopa proc. wzrośnie o 250 pb. do 45 proc.

Bank centralny Turcji podał w komunikacie, że zacieśnienie w polityce monetarnej osiągnęło odpowiedni poziom. Bank dodał, że cykl podwyżek stóp może dokonać ponownej oceny poziomu zacieśnienia polityki monetarnej, jeśli uzna to za konieczne.

Po siedmiu ostatnich posiedzeniach bank podniósł główną stopę proc. łącznie o 3650 pb. Od września 2021 r. do lutego 2023 r. bank obniżył stopę proc. łącznie o 1050 pb.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 0,35 proc. Za dolara trzeba zapłacić 30,2862 lir. Turecka waluta jest na najniższym poziomie wobec dolara w historii i osłabiła się o 2,6 proc. w 2024 r. względem dolara.

Po wygranych wyborach prezydenckich w maju Recep Tayyip Erdoğan powołał na stanowisko prezeski banku centralnego Hafize Gaye Erkan, a nowym ministrem finansów został Mehmet Şimşek. Erkan to była dyrektorka amerykańskich banków First Republic Bank oraz Goldman Sachs. Zastąpiła na stanowisku Şahapa Kavcıoğlu.

kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Turecki Model Gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarka Turcji ciągle jest wystawiona na zagrożenia związane z niezrównoważonym rachunkiem obrotów bieżących, prowadzące do deprecjacji waluty i sprzyjające narastaniu inflacji. Ogłoszony ponad rok temu program o nazwie Turecki Model Gospodarki niekoniecznie zmniejszy owe zagrożenia.
Turecki Model Gospodarki

Turcja beneficjentem wojny w Ukrainie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Turcja odgrywa aktywną postawę wobec konfliktu w Ukrainie, utrzymując kontakty z jego stronami, a jej sukcesem było odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża. To jednak wymiana z Rosją pozwala jej odnosić największe korzyści gospodarcze.
Turcja beneficjentem wojny w Ukrainie

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara