USA: Indeks nastrojów konsumentów wyniósł w maju 57,7 pkt

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w maju 2023 r. wyniósł 57,7 pkt wobec 63,5 pkt miesiąc wcześniej – podano w I wyliczeniu.

Analitycy prognozowali 63 pkt.

han/ asa/


Artykuły powiązane

O czym mówią rynki finansowe? Ocena sentymentu

Kategoria: Analizy
Analiza sentymentu od dawna jest narzędziem inwestorów i analityków rynków finansowych. Przez sentyment rynkowy zazwyczaj rozumie się nastawienie inwestorów do konkretnego segmentu rynku czy rodzaju aktywów finansowych. Nastawienie to może powodować, że rynkowa cena aktywów różni się od wyceny, która wynika z uwarunkowań ekonomicznych i finansowych.
O czym mówią rynki finansowe? Ocena sentymentu

Regionalne zróżnicowanie inflacji a oczekiwania inflacyjne konsumentów

Kategoria: Badania pracowników NBP
Uwaga władz monetarnych, makroekonomistów i analityków ekonomicznych koncentruje się na wskaźnikach ogólnokrajowej inflacji. Z kolei konsumenci mają skłonność do kształtowania opinii o zmianach cen na podstawie swoich doświadczeń, opartych na codziennych zakupach, które zazwyczaj są dokonywane niedaleko miejsca zamieszkania.
Regionalne zróżnicowanie inflacji a oczekiwania inflacyjne konsumentów

Płatności odroczone – alternatywa dla tradycyjnego kredytu?

Kategoria: Analizy
Odroczona płatność (BNPL) to usługa polegająca na umożliwieniu klientowi płatności za zakupy w późniejszym terminie niż data otrzymania towaru. Można ją oferować zarówno w zakupach online, jak również w sklepach stacjonarnych. W ramach oferty dla konsumentów w Polsce finansowanie jest bezpłatne przez pewien okres, z reguły 30 dni, potem naliczane są odsetki. Popularność usługi BNPL, w istocie będącej rodzajem kredytu konsumenckiego, rośnie dynamicznie. Wiąże się z tym szereg źródeł ryzyka, a także wyzwań dla regulatora i nadzorcy rynku finansowego.
Płatności odroczone – alternatywa dla tradycyjnego kredytu?