Villeroy: EBC może obniżyć stopy proc. w kwietniu lub czerwcu

EBC może obniżyć stopy proc. w kwietniu lub czerwcu – uważa prezes Banku Francji oraz członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Francois Villeroy de Galhau.

„Wydaje się bardzo prawdopodobne, że na wiosnę nastąpi pierwsza obniżka stóp” – powiedział prezes Banku Francji w piątek w telewizji BFM Business.

„Wiosna trwa od kwietnia do 21 czerwca” – dodał.

W zeszłym miesiącu Villeroy zajął gołębie stanowisko, oceniając, że EBC nie powinien zbyt długo czekać z obniżkami stóp procentowych, aby móc wprowadzać je stopniowo i uniknąć konieczności nadmiernego dostosowywania w późniejszym terminie.

„Istnieje szeroki konsensus co do nieodległych obniżek stóp procentowych, co innymi słowy oznacza duży konsensus co do stopniowości” – powiedział Villeroy.

„Mamy teraz coraz większą pewność, że od teraz do przyszłego roku inflacja wróci do poziomu 2 proc.” – dodał.

Podczas posiedzenia 6–7 marca 2024 r. Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian stopy podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu odpowiednio na poziomie: 4,50 proc., 4,75 proc. i 4,00 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. Po trzech ostatnich posiedzeniach EBC pozostawił stopy proc. bez zmian. W obecnym cyklu zacieśniania EBC podniósł stopy proc. o 450 pb. Koszty kredytu w eurolandzie są najwyższe od 2001 r.

EBC zrewidował w dół prognozy inflacji na 2024 r. do 2,3 proc., w 2025 r. w dół do 2 proc., a na 2026 r. bez zmian na poziomie 1,9 proc.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 10–11 kwietnia 2024 r.

kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań