Vujčić: EBC nie ma wyboru, musi dalej podnosić stopy proc.

Europejski Bank Centralny musi dalej podnosić stopy procentowe, ponieważ presja inflacyjna pozostaje zbyt wysoka – podał członek Rady Prezesów Boris Vujčić.

„Inflacja spada, ale inflacja bazowa jest wciąż wysoka” – powiedział w środę i dodał, że „nie mamy innego wyboru, jak tylko kontynuować podnoszenie stóp procentowych. Będziemy musieli to robić, dopóki nie zobaczymy zmiany trendu”.

Bankierzy EBC przygotowują się do posiedzenia w sprawie stóp procentowych, na którym, oczekuje się, że wybiorą między podwyżką stóp o ćwierć a pół punktu procentowego. Ostateczne dane o inflacji i kredytach bankowych, które zostaną opublikowane dwa dni przed decyzją, zadecydują o tym, na który ruch się zdecydują.

„Obniżenie inflacji zawsze wiąże się z pewnymi kosztami ze względu na wyższe stopy procentowe” – powiedział Vujčić.

„Ale te koszty są niższe, jeśli wykonamy teraz zdecydowany ruch, a nie pozwolimy, by wzrost inflacji przełożył się na wzrost oczekiwań inflacyjnych. Bo w tym przypadku stopy procentowe będą musiały pozostać na wyższym poziomie na dłużej, niż gdybyśmy zrobili to wcześniej i szybciej” – dodał.

Posiedzenie EBC w sprawie podwyżek stóp procentowych odbędzie się 3–4 maja 2023 r.

han/ kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych