Budżet traci na zbyt wysokich podatkach od hazardu

Obroty na polskim rynku zakładów wzajemnych on-line wynoszą ok. 5 mld złotych, z czego ok. 91 proc. stanowi szara strefa - wynika z raportu firmy doradczej Roland Berger przygotowanego na zlecenie polskiej branży bukmacherskiej. Tak duży udział obrotu nielegalnego jest to najgorszym wynikiem w Europie.
Budżet traci na zbyt wysokich podatkach od hazardu

(CC BY Laurea)

Obecnie w przypadku zakładów wzajemnych operatorzy płacą podatek w wysokości 12 proc. sumy wpłaconych stawek. Polskie prawo całkowicie zakazuje internetowego pokera czy kasyna. Polacy grają w te gry u zagranicznych operatorów.

Roland Berger policzył skutki budżetowe różnych wariantów opodatkowania hazardu w Polsce.

symulacja

Jeśliby ustawodawca wprowadził na terenie Polski blokadę numerów IP zagranicznych operatorów, Roland Berger szacuje, że wpływy z tytułu podatku od zakładów wzajemnych zwiększyłyby się o między 250 a 330 proc. niż w obecnym modelu w perspektywie 7 lat.

W przypadku obniżenia stawki podatku od zakładów wzajemnych z 12 proc. do 5 proc. dochody budżetu zwiększyłyby się mniej więcej trzykrotnie.

Gdyby ustawodawca przyjął stosowany najczęściej w innych krajach model opodatkowania, gdzie podstawą naliczenia podatku nie jest obrót (suma wpłaconych stawek) a przychód operatora (różnica między wpłaconymi stawkami a wypłaconymi nagrodami) Roland Berger szacuje, że dochody budżetu zwiększyłyby się między 22o proc. a 450 proc.

Zakład wzajemny to, na przykład, zakład o wynik meczu piłkarskiego, gdzie stronami są gracze, natomiast operator, dostarcza infrastrukturę, która pozwala kojarzyć ze sobą graczy, najczęściej w internecie.

>>czytaj także: Pożytek z ruletki

oprac.  k.nedz.

 

(CC BY Laurea)
symulacja

Tagi


Artykuły powiązane

Niewygodna konstrukcja podatku bankowego w Rumunii

Kategoria: Analizy
Na przełomie lat 2018-2019, w związku z wprowadzeniem podatku bankowego, odbyła się wyprzedaż akcji banków rumuńskich. Pojawiły się kontrowersje, których źródłem było nie tylko samo opodatkowanie banków, ale i konstrukcja nowego obciążenia. Skrytykował ją rumuński bank centralny, ponieważ może ona zakłócać prowadzenie polityki pieniężnej.
Niewygodna konstrukcja podatku bankowego w Rumunii

Walka z rajami podatkowymi nigdy się nie kończy

Kategoria: Analizy
UE i wiele krajów poza Unią w ostatnich latach zaostrzyło walkę z unikaniem opodatkowania. Wprowadzane regulacje utrudnią ucieczkę od podatków, ale jej nie wyeliminują. Korporacje i prywatni podatnicy wciąż znajdują nowe sposoby, by zapłacić fiskusowi jak najmniej.
Walka z rajami podatkowymi nigdy się nie kończy

Podatki najczęściej reformują Francja i Włochy

Kategoria: Instytucje finansowe
Kluczowym problemem w badaniach dotyczących podatków jest to, że informacje ilościowe są często dostępne tylko w odniesieniu do stawek podatkowych, a nie do podstawy opodatkowania.
Podatki najczęściej reformują Francja i Włochy