Młodzi Polacy mają trudności z usamodzielnieniem się

Duża część dwudziesto- i trzydziestolatków wciąż nie jest samodzielna finansowo – wynika z badania „Finansowy portret młodych”. W większości nie mają oni stałych umów o pracę, a nawet jeśli je mają, to w dużej mierze korzystają z wsparcia rodziców. Blisko trzy czwarte Polaków do 35 roku życia pracuje zarobkowo. Jednak tylko 29% młodych pracuje w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony.
Młodzi Polacy mają trudności z usamodzielnieniem się

Praca na infolinii, umowa śmieciowa - tak często wygląda początek kariery zawodowej Polaków (CC BY Puget Sound Energy)(

portret1 portret2

Mimo trudnej sytuacji młodzi są częściej zadowoleni niż niezadowoleni ze swojej sytuacji finansowej. Blisko połowa (47%) jest zadowolona lub bardzo zadowolona, a jedynie 23% niezadowolona lub bardzo niezadowolona. Aż 30% badanych nie ma zdania na ten temat. Największymi optymistami  jeśli chodzi o własne finanse są młodzi do 25 roku życia. Co dziesiąty z nich (11%) jest bardzo zadowolony, dla porównania bardzo zadowolonych jest jedynie 6% 25-30-latków i 8% trzydziestolatków. Najbardziej niezadowoloną grupą wiekowych młodych są osoby w wieku od 25 do 30 rok życia. Z pewnością wiąże się to z ich próbą usamodzielnienia się od rodziców i zderzeniem z rynkiem pracy.

Mieszkańcy wsi są na ogół bardziej szczęśliwsi niż mieszkańcy wielkich miast (52% zadowolonych na wsiach do 42% w wielkich miastach). W przypadku niezadowolenia najbardziej niezadowoleni są mieszkańcy dużych miast (od 100-499 tys. mieszkańców, aż 29% wyraża swoje niezadowolenie aktualną sytuacją).

Badanie „Finansowy portret młodych” zostało zrealizowane przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Zrealizowano je na reprezentatywnej dla całej populacji grupie Polaków od 18 do 35 roku życia.

Praca na infolinii, umowa śmieciowa - tak często wygląda początek kariery zawodowej Polaków (CC BY Puget Sound Energy)(
portret1
portret2

Tagi