Tydzień złotego

Polski złoty w tym tygodniu okazał się jedną z najsilniejszych walut, umacniając się o 3 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego. W środę, tj. w dniu, kiedy prezes NBP Adam Glapiński udzielił wywiadu agencji Bloomberg, złoty wybił się nawet na numer jeden spośród wszystkich walut na świecie.

Prezes NBP udzielił złotemu wyraźnego wsparcia, wskazując, że aprecjacja polskiej waluty jest zgodna z bieżącą polityką Narodowego Banku Polskiego.

NBP stawia sobie za cel obniżenie inflacji w średnim okresie. Prezes nie wykluczył też interwencji walutowych, gdyby zaszła taka konieczność. Jednocześnie podkreślił siłę polskiej gospodarki, która wchodzi w 2022 rok z poziomu 7 proc. wzrostu gospodarczego rok do roku w czwartym kwartale. Prognozy wzrostu PKB Polski na ten rok są również korzystne, niezależnie od skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, w związku z presją wywieraną przez Rosję na Ukrainę i NATO, co może być postrzegane przez rynki finansowe jako potencjalne pole ryzyka politycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Na pewno z pomocą w ustabilizowaniu nastrojów rynków finansowych przyszedł komunikat Białego Domu o wzmocnieniu wschodniej flanki paktu NATO i dyslokacji do krajów naszego regionu dodatkowego kontyngentu żołnierzy amerykańskich. Do Polski ma trafić z tej grupy 1700 żołnierzy z elitarnej 82 Dywizji Powietrzno-Desantowej US Army.

Jednak to nie wszystkie okoliczności, które sprzyjały w tym tygodniu polskiej walucie. W czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde zakomunikowała potencjalną zmianę w polityce monetarnej EBC. Bank centralny strefy euro daje sobie jednocześnie więcej czasu na ostateczne decyzje do marca, tj. do następnego spotkania Rady Banku. W trakcie konferencji prasowej w tym tygodniu prezes Lagarde nie chciała wykluczyć podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, a także nie argumentowała, tak jak przed miesiącem, że podwyższona inflacja ma charakter „przejściowy”. To zmiana narracji. Euro umocniło się znacznie do dolara, a złoty… dodatkowo zyskał do obu tych walut. To sprzężenie wskazuje, jak silnie polska gospodarka i złoty reagują na sytuację ekonomiczną i perspektywy rozwoju w strefie wspólnej waluty.

Na pewno dla ustabilizowania nastrojów w tym tygodniu pozytywne były również niektóre wydarzenia na krajowej scenie ekonomiczno-politycznej. Premier Mateusz Morawiecki w Pradze podpisał porozumienie ze swoim czeskim odpowiednikiem, które zakończyło trwający od dłuższego czasu polsko-czeski spór o kopalnie i elektrownie w Turowie. Podpisane porozumienie między Polską a Republiką Czeską powinno zakończyć spór prawny, który został zgłoszony przez Czechy do TSUE. Z kolei prezydent Andrzej Duda przedstawił inicjatywę legislacyjną, której celem jest między innymi likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co miałoby zakończyć inny spór – między Polską a Komisja Europejską, która domaga się likwidacji Izby Dyscyplinarnej, uzależniając od tego wypłatę Polsce środków na popandemiczne wzmocnienie gospodarki w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Niewątpliwie oba wydarzenia otwierają drogę do naprawy i normalizacji relacji z Komisją Europejską, a tym samym usuwają przeszkody, które stały na drodze do środków finansowych z nadchodzącej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej oraz z Funduszu Odbudowy po pandemii.

Dodatkowo, co równie ważne, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem ogłosił wznowienie szeroko pojętej współpracy strategicznej (obronność, energetyka jądrowa, bezpieczeństwo energetyczne) z administracją prezydenta Joego Bidena, a prezydent Andrzej Duda zapowiada wizytę w Pekinie i rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na temat sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowo-Wschodniej i perspektyw dobrego funkcjonowania nowego Jedwabnego Szlaku, do czego konieczna jest stabilizacja polityczna w regionie.

Trudno przesądzać o wpływie powyższych wydarzeń na rynki walutowe i na notowania złotego w tym tygodniu. Jednak faktem jest to, że złoty w tym tygodniu umocnił się do dwóch najważniejszych walut świata – USD i euro. Mocniejszy złoty to również, w perspektywie, mniejsze opłaty za importowaną ropę naftową i w konsekwencji – za benzynę na stacjach paliw. Ceny paliw wpływają również na inne ceny w polskiej gospodarce.

 

Opinie wyrażone przez autora w tekście nie są oficjalnym stanowiskiem NBP.


Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (25–29.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce