Podcast: Jaki jest stan rosyjskiej gospodarki

Dlaczego gospodarka rosyjska okazała się stosunkowo odporna i nie ugrzęzła w kryzysie pomimo nałożonych sankcji?

Jak wskazuje Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, po pierwsze – skuteczne oddziaływanie sankcji wymaga czasu. Po drugie – surowce energetyczne względnie łatwo sprzedać innym odbiorcom. Moskwie udało się znaleźć nowe rynki, wszak 80% eksportu rosyjskiej ropy trafia do Chin i Indii. Po trzecie zaś – obniżenie poziomu życia inaczej jest odbierane na zachodzie, a inaczej w Rosji.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify: https://spotify.link/0XYW0h9wRDb

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decydują się losy rosyjskich surowców energetycznych. Determinacja państw, nakładających na Rosję kolejne sankcje, wskazuje, że kończy się ponad 50-letni okres dominacji rosyjskiej ropy naftowej i gazu na rynku europejskim.
Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Niekwestionowana królowa rosyjskich surowców

Kategoria: Raporty
Ropa naftowa, bez wątpienia, jest królową rosyjskich surowców. Niestety jaki kraj, taka królowa – zasiarczona, droga, upolityczniona i jeszcze nie wiadomo, na jak długo wystarczy. Z całą pewnością jest kluczowym narzędziem dalszego finansowania wojny przeciwko Ukrainie.
Niekwestionowana królowa rosyjskich surowców

Rosyjska ropa płynie na Wschód

Kategoria: Raporty
Rosyjski rynek ropy naftowej przeorientowuje się na Azję. Firmy przewozowe zwiększyły bowiem dwukrotnie transport ropy z Rosji, a główne kierunki dostaw to Chiny i Indie.
Rosyjska ropa płynie na Wschód