Ekonomia Tarzana
Kategoria: Innowacje w biznesie
(©PAP)
Na globalizację patrzymy przez pryzmat trwającej wojny i pandemii. Zjawiska te odsłoniły ciemniejsze oblicze tego zjawiska. Pewien przedsmak dzisiejszych problemów stanowiła wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zainicjowana w 2018 r. Konflikt ten rzucił nowe światło na charakter relacji handlowych w światowej gospodarce. Jednak dopiero pandemia okazała się ważną cezurą. Osławione łańcuchy dostaw zostały rozerwane, a całe obszary przemysłu zamarły w oczekiwaniu na dostawy części, które nie nadchodziły.
Przez dekady niekwestionowanym dogmatem była maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów (reguła just-in-time manufacturing) na czym ucierpiało bezpieczeństwo produkcji. Rachunek ekonomiczny stanowił jedyne kryterium postępowania. Dzisiaj to się zmienia, ale od globalizacji nie da się uciec, ponieważ gospodarka jest systemem naczyń połączonych. Nie ma powrotu do świata małych, ograniczonych rynków.
Więcej na ten temat w rozmowie z doktorem Łukaszem Ambroziakiem, ekonomistą i analitykiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego:
Słuchaj podkastu Obserwatorfinansowy.pl na Spotify:
https://open.spotify.com/episode/124b2PN5NFwwXKyXSLiaXv?si=jdZvpD4bR5mQHxuCvDkuXA&nd=1