Podcast: Nowe oblicza globalizacji

Czy globalizacja zmienia swoje oblicze? Czy pragnienie maksymalizacji zysków okazało się drogą donikąd? W jaki sposób pandemia zmieniła procesy w światowej gospodarce?
Podcast: Nowe oblicza globalizacji

(©PAP)

Na globalizację patrzymy przez pryzmat trwającej wojny i pandemii. Zjawiska te odsłoniły ciemniejsze oblicze tego zjawiska. Pewien przedsmak dzisiejszych problemów stanowiła wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zainicjowana w 2018 r. Konflikt ten rzucił nowe światło na charakter relacji handlowych w światowej gospodarce. Jednak dopiero pandemia okazała się ważną cezurą. Osławione łańcuchy dostaw zostały rozerwane, a całe obszary przemysłu zamarły w oczekiwaniu na dostawy części, które nie nadchodziły.

Przez dekady niekwestionowanym dogmatem była maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów (reguła just-in-time manufacturing) na czym ucierpiało bezpieczeństwo produkcji. Rachunek ekonomiczny stanowił jedyne kryterium postępowania. Dzisiaj to się zmienia, ale od globalizacji nie da się uciec, ponieważ gospodarka jest systemem naczyń połączonych. Nie ma powrotu do świata małych, ograniczonych rynków.

Więcej na ten temat w rozmowie z doktorem Łukaszem Ambroziakiem, ekonomistą i analitykiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Słuchaj podkastu Obserwatorfinansowy.pl na Spotify:

https://open.spotify.com/episode/124b2PN5NFwwXKyXSLiaXv?si=jdZvpD4bR5mQHxuCvDkuXA&nd=1

 

(©PAP)

Otwarta licencja


Artykuły powiązane

Ekonomia Tarzana

Kategoria: Innowacje w biznesie
Banki centralne bardzo interesują się tym, jakiej muzyki słuchamy. Powody tłumaczy Will Page, były główny ekonomista Spotify, w książce „Tarzan Economics: Eight Principles for Pivoting through Disruption”.
Ekonomia Tarzana

Pocovidowe przesilenie w cieniu wojny – konsekwencje dla globalizacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia i wojna w Ukrainie uwidoczniły ograniczenia w zakresie obecnego modelu współpracy międzynarodowej. Autorzy twierdzą, że koncepcja racjonalnej, empatycznej i inkluzywnej globalizacji jest możliwa i wykonalna.
Pocovidowe przesilenie w cieniu wojny – konsekwencje dla globalizacji

Odwrót od globalizacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od globalnego kryzysu finansowego zwiększa się rola protekcjonizmu w polityce handlowej państw. Trwałość polityczna globalizacji i międzynarodowego porządku liberalnego będzie zależeć od tego, na ile skutecznie społeczeństwa poradzą sobie z konsekwencjami dystrybucyjnymi zmian strukturalnych.
Odwrót od globalizacji