Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów: „Obserwator Finansowy” z ugruntowaną pozycją na rynku

Już od ponad roku serwis Narodowego Banku Polskiego plasuje się w ścisłej czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów ekonomicznych i biznesowych rankingu Instytutu Monitorowania Mediów. Najnowsze zestawienie potwierdza wysoką pozycję medium na rynku specjalistycznych portali i ugruntowany poziom cytowalności tytułu.
Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów: „Obserwator Finansowy” z ugruntowaną pozycją na rynku

„Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” to ukazujący się od 2003 r. comiesięczny raport, dostarczający informacji na temat liczby cytowań mediów w innych środkach przekazu.  Według nowego wrześniowego zestawienia „Obserwator Finansowy” zajmuje 5. miejsce wśród portali ekonomiczno-biznesowych.

Od ponad roku ekonomiczny serwis NBP cały czas znajduje się w TOP 5 portali branżowego rankingu IMM, a sumaryczne statystyki cytowalności treści publikowanych w tym okresie w serwisie zbliżyły się do tysiąca. Jak wynika z raportu IMM „Analiza obecności w mediach” (grudzień 2022 r. – czerwiec 2023 r.) , najchętniej do tekstów „Obserwatora Finansowego” sięgają inne portale, często specjalistyczne.

Zdaniem twórców raportu stała wysoka liczba cytowań jest elementem świadczącym o wiarygodności i opiniotwórczości danego medium. Spośród materiałów publikowanych w serwisie sporą cytowalność i tzw. zasięgi zapewniają przygotowywane co miesiąc przez redakcję ankiety prowadzone wśród ekonomistów. Miesięczne zasięgi publikacji serwisu sięgają blisko 3 mln kontaktów. Rocznie z portalu korzysta ok. 730 tys. unikatowych użytkowników (za Google Analitycs).

Kilkadziesiąt tysięcy tekstów dostępnych bezpłatnie, materiały wideo i podcasty

„Obserwator Finansowy” to portal, w którego dorobku jest kilkadziesiąt tysięcy tekstów, stanowiących przekrój najważniejszych tematów ekonomicznych w Polsce i na świecie. Od 14 lat serwis dostarcza przygotowane na bieżąco i dostępne nieodpłatnie analizy, raporty, wywiady oraz dane ekonomiczne. Autorami publikowanych w nim treści są eksperci NBP, wybitni naukowcy, ekonomiści oraz dziennikarze i publicyści specjalizujący się w szeroko ujętej tematyce gospodarczej, wśród nich laureaci Nagrody Nobla, m.in. Joseph E. Stiglitz, William F. Sharpe, Michael Spence, Olivier Hart i Robert Fogel, a także prezesi banków centralnych.

Od grudnia 2021 r. tytuł posiada także swoją drukowaną odsłonę, a wydawany od lutego 2023 r. kwartalnik dostępny jest w salonach prasowych i na stacjach paliw w całej Polsce. Dynamiczny rozwój „Obserwatora Finansowego” w ostatnim roku przyczynił się do zapewnienia mu wysokiego stabilnego miejsca w rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów.

Oprócz treści prezentowanych w portalu i czasopiśmie, „Obserwator Finansowy” dostarcza także ekskluzywne treści multimedialne za pośrednictwem serwisu YouTube. Na jego kanale dostępnych jest ponad 400 materiałów cieszących się ponad 8 mln wyświetleń. Od 2019 r. serwis obecny jest także na Spotify, gdzie udostępnia podcasty na bieżące tematy społeczne i gospodarcze.

 

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Kolejny numer magazynu „Obserwator Finansowy” już w kioskach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” trafił do sprzedaży. To aż sto stron wydania z tekstami prezentującymi przekrój najważniejszych tematów gospodarczych. Tym razem w centrum uwagi kwartalnika znalazły się silna Polska i silny złoty oraz sztuczna inteligencja.
Kolejny numer magazynu „Obserwator Finansowy” już w kioskach

Magazyn „Obserwator Finansowy” dostępny w kioskach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer „Obserwatora Finansowego” – magazynu o gospodarce, ekonomii i finansach wydawanego przez Narodowy Bank Polski. W nowej szacie graficznej zadebiutował na rynku jako kwartalnik.
Magazyn „Obserwator Finansowy” dostępny w kioskach

Bilans a wynik finansowy NBP

Kategoria: Analizy
Bank centralny postrzegany jest głównie przez pryzmat celów i zadań, jakie wykonuje, określających jego funkcje pełnione w gospodarce. Rzadziej jednak patrzy się na niego, jak na jednostkę gospodarczą, której działalność jest widoczna w bilansie, a jej efekty odzwierciedlone w jego rachunku zysków i strat.
Bilans a wynik finansowy NBP