Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, piąte i ostatnie z otwieranych w tym roku kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, swoją siedzibę znalazło w Toruniu – rodzinnym mieście słynnego astronoma. Uroczystość otwarcia odbyła się 21 grudnia 2023 r.
„Kolegium ma ambicję uzupełnienia polskiego i w szczególności toruńskiego środowiska astronomicznego o nowe – w naszej ocenie nie dość wyeksponowane – obszary w polskiej astronomii. Stawiamy na udział polskich astronomów w europejskich i światowych projektach instrumentalnych, na badania w obszarach takich jak pozasłoneczne układy planetarne czy podstawy życia we wszechświecie, na astronomię opartą o duże bazy danych czy też multimessenger astronomy (astrononomię „wielu posłańców” – przyp. red.). […] Mamy świadomość skali stojących przed nami wyzwań, ale też potencjału toruńskiej astronomii i naszego kolegium, które posiada formułę odmienną od pozostałych instytucji” – kontynuował dziekan, wybitny astronom specjalizujący się w astrofizyce i odkrywca pozasłonecznych układów planetarnych.
Jakość, międzynarodowość, interdyscyplinarność
Nabór do Szkoły Doktorskiej zostanie rozpoczęty przez Kolegium w Toruniu w lutym 2024 r. Ma być symbolem naukowej innowacyjności, wyróżniać się wyjątkową ofertą w dziedzinie astronomii, a przed przyszłymi doktorantami otwierać niespotykane możliwości – czytamy na stronie szkoły.
Rektor uczelni dr Piotr Turek uchylił rąbka tajemnicy w kwestii przyszłorocznych planów i inicjatyw SGMK. Zapowiedział m.in. uruchomienie specjalnego programu, wspierającego studentów w rozwijaniu zainteresowań.
„Uczelnia będzie dawała studentom swoje wsparcie oraz środki, aby mogli rozwijać własne startupy. Zadbamy nie tylko o stronę teoretyczną, ale i praktyczną. Naszą intencją jest, aby nasi najlepsi studenci i doktoranci nie wyjeżdżali za granicę, tylko aby przedstawiciele renomowanych zagranicznych ośrodków przyjeżdżali do Polski i tutaj, dzieląc się wiedzą, oferowali jakość nauczania na najwyższym światowym poziomie. Mogę powiedzieć, że ten model edukacyjny się sprawdza. Ośrodki akademickie SGMK wywierają pozytywne wrażenie na zagranicznych wykładowcach, a to procentuje. Na studiach MBA >>Bankowość i system finansowy<< 50 proc. kadry stanowi już kadra międzynarodowa” – mówił Rektor.
Podkreślił, że tym co określa placówkę jest jakość, międzynarodowość i multidyscyplinarność. Wyjawił, że w przyszłym roku uruchomiony zostanie projekt, który połączy wszystkie działania pięciu kolegiów, a sercem intercyscyplinarnie podejmowanych przez nie działań ma być „międzynarodowy, dbający o najwyższą jakość kształcenia twór”. Szczegóły poznamy na konferencji prasowej 15 stycznia 2024 r.
Z myślą o przyszłości
„Zaprosimy Państwa także na I Kongres Futurologiczny z udziałem polskich i zagranicznych wybitnych przedstawicieli świata nauki. Od 8 do 11 kwietnia 2024 r. w Warszawie będziemy rozmawiali o nowoczesnych technologiach, przyszłości sztucznej inteligencji i bankowości, ale przede wszystkim o przyszłości edukacji i sposobach jej finansowania. Wspólnie zastanowimy się jak budować lepszą dla przyszłych pokoleń Polaków przyszłość” – dodał Rektor SGMK.
Zobacz również:
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/podcast-dzisiaj-to-nie-ludzki-mozg-wyznacza-granice-rozwoju-nauki/
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest uczelnią publiczną, działającą pod auspicjami Akademii Kopernikańskiej. Jak informują jej przedstawiciele, jej misją jest umiędzynarodowienie polskiej nauki. Uczelnia proponuje programy współtworzone z naukowcami z takich placówek jak: Cambridge, Princeton, Oxford, Harvard, Stanford, MIT czy NASA. Placówka działa w ramach pięciu kolegiów: Nauk Medycznych w Olsztynie, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Filozofii i Teologii w Krakowie, Nauk Prawnych w Lublinie oraz Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu. Może nadawać stopnie naukowe we wszystkich pięciu dyscyplinach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.sgmk.edu.pl.
„Obserwator Finansowy” jest patronem medialnym Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.