Bullard, Fed: Należy jak najszybciej podnieść stopy w USA

Gospodarka USA jest bardziej odporna niż się spodziewano i należy kontynuować podnoszenie stóp procentowych – ocenił James Bullard, prezes Fedu w St. Louis. Dodał, że obecnie preferowany przez niego poziom stóp to 5,375 proc.

„Myślę, że będziemy musieli dojść do poziomu stóp procentowych powyżej 5 proc. W tej chwili chciałbym, żebyśmy dotarli do poziomu 5,375 proc.” – powiedział Bullard w wywiadzie dla CNBC w środę.

Zwrócił uwagę na odporność amerykańskiej gospodarki.

„Gospodarka USA może być bardziej odporna niż rynki sądziły, powiedzmy, sześć czy osiem tygodni temu” – wskazał Bullard.

„Rynki przeceniły prognozę recesji w drugiej połowie 2022 roku i pierwszej połowie 2023 roku. Być może przecenią szansę na recesję w drugiej połowie 2023 roku” – dodał.

Bullard ma nadzieję na dezinflację w 2023 roku.

„Mamy trochę drogi do przebycia, a ja powtarzam, że powinniśmy dotrzeć do celu, a następnie z tego punktu możemy zobaczyć, jakie napłyną dane. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli dezinflację w 2023 roku” – powiedział.

Bullard w tym roku nie jest osobą decyzyjną w ustalającym politykę monetarną Federalnym Komitecie ds. Operacji Otwartego Rynku.

Fed podniósł stopy o ćwierć punktu procentowego na posiedzeniu na początku lutego.

Protokół z posiedzenia które odbyło się w dniach 31 stycznia – 1 lutego zostanie opublikowany 22 lutego o godz. 14.00 czasu miejscowego w Waszyngtonie.

Bullard był jednym z bardziej jastrzębich przedstawicieli Fedu odkąd gospodarka amerykańska zaczęła wychodzić z pandemii, opowiadając się za podjęciem zdecydowanych działań w celu powstrzymania rosnącej inflacji.

W zeszłym tygodniu Bullard powiedział, że nie wyklucza poparcia dla podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego na marcowym posiedzeniu Fedu, jeśli będzie to potrzebne do opanowania presji cenowej.

Obecnie główna stopa procentowa w USA jest w przedziale 4,50-4,75 proc.

han/ kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Europę najszybciej dogania Rumunia

Kategoria: Oko na gospodarkę
Pomimo pandemii i wysokiej inflacji nowe kraje unijne szybko zbliżają się do średniej europejskiej pod względem poziomu rzeczywistej konsumpcji. W Polsce wzrósł on w ostatnich dwóch latach o 5, a od 2015 r. o 8 pkt proc. Najszybciej dogania Europę Rumunia. Bogatszymi szybko stają się też Chorwacja i Litwa.
Europę najszybciej dogania Rumunia

Fed stoi w obliczu kolejnych wyzwań i dylematów

Kategoria: Analizy
W ubiegłym tygodniu Fed podniósł trzeci raz z rzędu stopy o 75 punktów bazowych, wyśrubowując je do przedziału od 3 do 3,25 proc. Zważywszy, że jeszcze na początku tego roku wynosiły one nieco ponad zero procent, to można mówić o dużej determinacji Fed do obniżenia inflacji.
Fed stoi w obliczu kolejnych wyzwań i dylematów

DABE NBP: Inflacja w okolicy celu w 2025 r.

Kategoria: Analizy
Inflacja od marca 2023 r. ma zacząć spadać z poziomów bliskich 20 proc. do 3 proc. w ostatnim kwartale 2025 r. Polsce nie grozi za to recesja rozumiana jako negatywny odczyt PKB w całym roku, choć w 2023 r. wzrost PKB ma sięgnąć 0,7 proc.
DABE NBP: Inflacja w okolicy celu w 2025 r.