Kightley, NBP: Wyskok inflacji w II półr. będzie przejściowy

Wyskok inflacji w drugiej połowie roku, spowodowany zniesieniem tarcz, będzie przejściowy – oceniła pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley.

„Mówiliśmy, że jeśli będą zatrzymane tarcze antyinflacyjne to średnia roczna inflacja będzie 3 proc., jeżeli będą zdjęte to będzie 5,7 proc., natomiast jest pytanie ile będzie wynosiła inflacja pod koniec roku. (…) Nie znamy szczegółów tego, co się stanie z cenami energii (…). W projekcji marcowej pokazywaliśmy dwie ścieżki – ta druga ścieżka, która zakładała całkowite zdjęcie tarcz pokazywała, że inflacja może dojść do 7,5 proc.” – powiedziała Kightley na antenie Polsat News.

„RPP wypełnia swój mandat, czyli doprowadzenie inflacji do celu w średnim okresie i ten wyskok inflacji w drugiej połowie roku spowodowany właśnie zniesieniem tarcz będzie przejściowy” – dodała.

doa/ ana/


Artykuły powiązane

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Dane przedwojenne a wzrost inflacji po pandemii COVID-19

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kluczowe pytanie w debacie na temat skokowego wzrostu inflacji po pandemii COVID-19 odnosi się do jego charakteru: czy jest on trwały czy przejściowy. Badanie wskazuje, że wykorzystywanie do oszacowania trendu inflacyjnego zbiorów danych obejmujących nękaną skokowymi wzrostami inflacji pierwszą połowę XX wieku może okazać się przydatne przy wyjaśnianiu ścieżki inflacji w okresie po pandemii.
Dane przedwojenne a wzrost inflacji po pandemii COVID-19

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej