Knot: Słabnące tempo wzr. wyn. pozwoli EBC obniżyć stopy proc.

Europejski Bank Centralny musi zobaczyć słabnące tempo wzrostu wynagrodzeń w strefie euro zanim zostaną obniżone stopy procentowe – ocenia Klaas Knot, członek Rady Prezesów EBC i prezes Banku Holandii w rozmowie z holenderską telewizją.

„Mamy już wiarygodne perspektywy, że inflacja powróci do 2 proc. w 2025 roku. Jedyny brakujący element to przekonanie, że wzrost wynagrodzeń dostosuje się do tej niższej inflacji” – powiedział Klaas Knot, cytowany przez agencję Reuters.

„Jak tylko ten puzzle trafi na swoje miejsce w obrazku, będziemy mogli nieco obniżyć stopy procentowe” – dodał.

pr/


Artykuły powiązane

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Dane przedwojenne a wzrost inflacji po pandemii COVID-19

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kluczowe pytanie w debacie na temat skokowego wzrostu inflacji po pandemii COVID-19 odnosi się do jego charakteru: czy jest on trwały czy przejściowy. Badanie wskazuje, że wykorzystywanie do oszacowania trendu inflacyjnego zbiorów danych obejmujących nękaną skokowymi wzrostami inflacji pierwszą połowę XX wieku może okazać się przydatne przy wyjaśnianiu ścieżki inflacji w okresie po pandemii.
Dane przedwojenne a wzrost inflacji po pandemii COVID-19