Premier: Inflacja może spaść poniżej 6 proc. na koniec roku

Na koniec roku inflacja może spaść poniżej 6 proc. – ocenił w piątek w rozmowie z Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że podejrzewa, iż stopy procentowe będą dalej spadać.

W piątek Główny Urząd Statyczny opublikował wstępny szacunek inflacji we wrześniu, z którego wynika, że wyniosła ona 8,2 proc. licząc rok do roku, wobec 10,1 proc. w sierpniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wyniosła -0,4 proc.

Szef rządu pytany o komentarz do danych GUS podkreślił, że nie jest on zaskoczony skalą spadku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dopytywany, jakiej inflacji spodziewa się na koniec roku premier odpowiedział, że może być to poniżej 6 proc.

„Myślę, że po tym bardzo dobrym odczycie, ona może spaść poniżej 6 proc. Może być w okolicach 5 proc. i to już za parę miesięcy, a to oznacza, że bardzo szybko będzie wracała do normy” – powiedział Morawiecki.

Pytany, co się zatem powinno stać ze stopami procentowymi premier odpowiedział, że podejrzewa, iż będą one dalej spadać. „Jeżeli inflacja tak spada, to nie moją rzeczą jest komentować i dyrygować polityką monetarną, bo to jest wyłączna kompetencja NBP, ale podejrzewam, że stopy procentowe będą dalej spadać, a wraz z nimi będą spadać również raty kredytów” – wskazał Mateusz Morawiecki.

mick/ mmu/ osz/


Artykuły powiązane

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA