RB ONZ: Rezolucja za zawieszeniem broni w Strefie Gazy

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucje wzywającą do natychmiastowego zawieszeniu broni w Strefie Gazy. To pierwsza taka rezolucja od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem w październiku 2023 r. USA wstrzymały się od głosu, po raz pierwszy nie wetując rezolucji dotyczącej natychmiastowego wstrzymania walk.

Rezolucję przyjęto 14 głosami, jedno państw, USA, wstrzymało się od głosu. W tekście wezwano do „natychmiastowego zawieszeni broni na czas ramadanu” – trwającego już dwa tygodnie – co ma „doprowadzić do stałego zawieszenia broni” i zażądano „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników”. Przyjęta rezolucja została zaproponowana przez członków, którzy nie są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

15 marca Stany Zjednoczone złożyły propozycje rezolucji, która została zawetowana przez Chiny i Rosję. W poniedziałek państwa te zagłosowały za rezolucją przedstawioną przez niestałych członków RB.

W zaproponowanej przez USA rezolucji, mediacjom dotyczącym zawieszenia broni miały przewodzić USA, Katar i Egipt, co przez wetujące kraje zostało uznane za „akt hipokryzji”. Przyjęta rezolucja nie wyznacza tych państw jako mediatorów, a kładzie nacisk na Izrael, równocześnie uznając ich rolę w negocjacjach i nie zabrania udziału w ich dalszym prowadzeniu.

Jak powiedział podczas poniedziałkowego briefingu online Kirby, USA nie zdecydowały się zawetować rezolucji Rady Bezpieczeństwa, bo „dość dobrze odzwierciedla pogląd” Waszyngtonu. Jednocześnie zaznaczył, że USA nie zagłosowało za dokumentem, bo nie zawiera on potępienia zamachów Hamasu.

Mimo że USA dotąd kilkakrotnie wetowały rezolucje Rady wzywające do zawieszenia broni i niezawierające potępienia Hamasu, rzecznik zaznaczył, że brak weta nie oznacza zmiany w podejściu Ameryki.

„To głosowanie nie oznacza zmiany naszej polityki. Jasno się wyrażaliśmy i byliśmy konsekwentni, jeśli chodzi o nasze wsparcie dla zawieszenia broni jako części porozumienia o uwolnieniu zakładników” – podkreślił.

Przyjęty przez RB ONZ dokument „żąda” natychmiastowego zawieszenia broni na czas ramadanu oraz bezwarunkowego uwolnienia zakładników i zwiększenia przepływu pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.

Kirby przyznał, że głosowanie USA w Radzie „sfrustrowało” izraelski rząd, który w reakcji odwołał planowany na wtorek przylot delegacji na rozmowy dotyczące planowanej przez Izrael dużej ofensywy lądowej w Rafah, ostatnim przyczółku Hamasu, gdzie chroni się też ponad milion palestyńskich cywilów. Delegacja miała przybyć na zaproszenie prezydenta Joe Bidena, by omówić alternatywy wobec planów Izraela i odwieść go od tych zamiarów.

„Jesteśmy bardzo zawiedzeni, że nie przyjadą do Waszyngtonu” – przyznał. Zapowiedział jednak, że spodziewa się rozmów na ten temat jeszcze w poniedziałek przy okazji osobnej i planowanej wcześniej wizyty izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta, który spotka się w poniedziałek i wtorek z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, szefem Pentagonu Lloydem Austinem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jakiem Sullivanem.

Kirby zaznaczył, że USA wciąż popierają dążenie Izraela do wyeliminowania Hamasu, lecz powtórzył, że duża ofensywa w Rafah naraziłaby życie wielu cywili i byłaby „dużym błędem”. Odmówił jednak spekulacji, czy Waszyngton wstrzyma pomoc wojskową dla Tel Awiwu, jeśli rząd Benjamina Netanjahu zdecyduje się na taki ruch. W niedzielę wiceprezydent USA Kamala Harris powiedziała podczas wywiadu, że „nie zamierza zdejmować żadnej opcji ze stołu”.

Podczas poniedziałkowego briefingu Kirby skrytykował również próby rosyjskich władz, by powiązać niedawny zamach Państwa Islamskiego pod Moskwą z Ukrainą.

„Nie powinno nikogo zaskoczyć, że Putin i jego kolesie próbują znaleźć sposób, by przypiąć to Ukrainie. Nie ma żadnego związku z Ukrainą. To był atak przeprowadzony przez ISIS” – zaznaczył. Podkreślił też, że USA miały obowiązek poinformować Rosję o zagrożeniu zamachem i to zrobiły.

„Pozwolę im mówić o tym, co zrobili lub czego nie zrobili z tymi informacjami. Ale to jasne, że zdarzył się udany zamach terrorystyczny z grubsza pokrywający się z tym, o czym ostrzegaliśmy” – powiedział Kirby.

awm/ osk/ adj/ osz/


Artykuły powiązane

Cyfrowe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie

Kategoria: Społeczeństwo
Wojna między Izraelem a Hamasem przypomniała o istnieniu aplikacji ostrzegających o atakach rakietowych. Platformy, które istnieją prawie od dziesięciu lat, korzystają z danych izraelskiego Home Front Command w czasie rzeczywistym. Aplikacje czerwonego alertu po raz pierwszy zyskały popularność podczas wojny w Gazie w 2014 r., która była jedną z najbardziej śmiercionośnych eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego od wojny Jom Kippur w 1973 r.
Cyfrowe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie

Przedsiębiorstwo rodzinne w legislacji słowackiej

Kategoria: Analizy
Od lipca br. zaczną obowiązywać przepisy o przedsiębiorstwie rodzinnym w prawodawstwie słowackim. Wprowadzono je w ramach noweli ustawy o gospodarce społecznej oraz przedsiębiorstwie społecznym przygotowanej przez Ministerstwo Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny. Przepisy zawierają m.in. definicję ewidencjonowanego oraz rejestrowanego przedsiębiorstwa rodzinnego, czy też podkreślają istotę więzi i wartości rodzinnych, a nawet tradycji.
Przedsiębiorstwo rodzinne w legislacji słowackiej