Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania

Dla wielu oszczędzanie jest nie tylko sztuką, ale też czymś nieosiągalnym – mówią ekonomiści. Jak się jej nauczyć? Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania czy o wielu istotnych poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP, zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.

W pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które są stworzone do tego, aby mówić o pieniądzach, przeprowadzono dziesięć rozmów przybliżających wiedzę o pieniądzu, jego roli i historii. W ten sposób pomagamy zrozumieć podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne. W cotygodniowych odcinkach przedstawiamy istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu.

Dr Piotr Bańbuła w kolejnej rozmowie z Przemysławem Talkowskim wyjaśnia, dlaczego warto oszczędzać, na którym etapie życia rozpocząć oszczędzanie i jak zaplanować ten proces, a także, gdzie przetrzymywać swoje oszczędności i co to jest dywersyfikacja oszczędności.

Narodowy Bank Polski prowadzi wiele programów edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców, zwłaszcza do środowisk szkolnych i akademickich oraz środowisk zagrożonych wykluczeniem finansowym. Na stronie nbp.pl są dostępne bezpłatne materiały edukacyjne ułatwiające zrozumienie świata finansów.

W Centrum Pieniądza NBP na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. A w ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Wszystko o pieniądzu i kredytach

Kategoria: Usługi finansowe
Co warto wiedzieć o kredytach, o sztuce oszczędzania czy o poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z rozmów przeprowadzonych przez Przemysława Talkowskiego z pracownikami NBP, wybitnymi ekspertami w swoich dziedzinach. W pierwszym z zamieszczonych na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego” filmie dr Piotr Bańbuła szczegółowo opowiada, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów kredytowych.
Wszystko o pieniądzu i kredytach

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej