Wszystko o pieniądzu i kredytach

Co warto wiedzieć o kredytach, o sztuce oszczędzania czy o poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z rozmów przeprowadzonych przez Przemysława Talkowskiego z pracownikami NBP, wybitnymi ekspertami w swoich dziedzinach. W pierwszym z zamieszczonych na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego” filmie dr Piotr Bańbuła szczegółowo opowiada, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów kredytowych.

W pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które są stworzone do tego, aby mówić o pieniądzach, przeprowadzono dziesięć rozmów przybliżających wiedzę o pieniądzu, jego roli i historii. W ten sposób pomagamy zrozumieć podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne. W cotygodniowych odcinkach przedstawiamy istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu.

Jednym z obszarów działalności Narodowego Banku Polskiego jest edukacja ekonomiczna. Z badań NBP wynika, że zdaniem 35 proc. Polaków poszerzanie wiedzy ekonomicznej pozwala unikać np. pułapek kredytowych.

Z filmu z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP dowiemy się, co warto wiedzieć o kredytach. Szczegółowo wyjaśnia, na co zwracać uwagę decydując się na zaciągnięcie kredytu. Pomaga zrozumieć, co się składa na koszty kredytu i jak te koszty wpływają na wysokość miesięcznej raty. Wyjaśnia, co oznacza tajemniczy skrót RRSO i czy zawsze niższe oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze.

W Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. A w ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Więcej na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mikołaj Kopernik – praktyk i teoretyk ekonomii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mikołaj Kopernik zasłynął na świecie jako twórca teorii heliocentrycznej. Był jednak nie tylko astronomem, lecz także poetą, lekarzem i dyplomatą, a przede wszystkim urzędnikiem, wieloletnim administratorem dóbr kapituły warmińskiej. Uznanie, które zdobył, piastując tę funkcję, sprawiło, że to właśnie u niego zamówiono ekspertyzy dotyczące reformy monetarnej – kwestii gorąco dyskutowanej w Królestwie Polskim na początku XVI w. Kopernik wywiązał się z tego zadania, a poglądy zawarte w rozprawach o pieniądzu zapewniły mu miejsce również w historii ekonomii.
Mikołaj Kopernik – praktyk i teoretyk ekonomii

O perspektywach rozwoju państw UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Celem artykułu jest zbadanie czy kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej ze szczególnym uwzględnieniem Polski „skazane są” na peryferyjność, czy mają szanse na zmianę i awansowania do grupy państw centrum.
O perspektywach rozwoju państw UE