Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Form oszczędzania jest wiele, m.in. lokaty czy depozyty bankowe, uznawane za najbezpieczniejsze, ale można także inwestować w obligacje, akcje lub w waluty. O plusach i minusach inwestowania w ryzykowne aktywa mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego”.

W rozmowie z Przemysławem Talkowskim, przeprowadzonej w pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka, dr Bańbuła wyjaśnia, na czym polega złota zasada inwestycji w akcje, jak umiejętnie stosować dywersyfikację i czy emocje są dobrym doradcą inwestycyjnym. Mówi też o tym, czym się kierować, gdy zarządzanie naszymi inwestycjami chcemy powierzyć profesjonalnym firmom, np. funduszom inwestycyjnym.

Warto pamiętać, że podstawą funkcjonowania uczestników rynków finansowych jest szybki dostęp do informacji. W Centrum Pieniądza NBP w Sali Giełda i rynki finansowe można zobaczyć ścianę zapełnioną monitorami, które pokazują aktualizowane na bieżąco oficjalne kursy walutowe, a także cenę złota – ich wyliczaniem zajmuje się Narodowy Bank Polski.

W Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.


Tagi


Artykuły powiązane

Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania

Kategoria: Sektor niefinansowy
Własne mieszkanie to marzenie każdego dorosłego człowieka. Na pytanie dotyczące tego, czy cena jest jedynym wyznacznikiem zakupu mieszkania, którym kierują się nabywcy, odpowiada prof. Jacek Łaszek z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania

Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania

Kategoria: Usługi finansowe
Dla wielu oszczędzanie jest nie tylko sztuką, ale też czymś nieosiągalnym – mówią ekonomiści. Jak się jej nauczyć? Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania czy o wielu istotnych poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP, zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania

Co warto wiedzieć o sposobach pomnażania pieniędzy

Kategoria: Usługi finansowe
Oszczędzanie bywa nie lada sztuką, a dla niektórych wyjątkowym wyzwaniem. Co zatem warto wiedzieć o sztuce oszczędzania można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o sposobach pomnażania pieniędzy