Co warto wiedzieć o sposobach pomnażania pieniędzy

Oszczędzanie bywa nie lada sztuką, a dla niektórych wyjątkowym wyzwaniem. Co zatem warto wiedzieć o sztuce oszczędzania można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.

Jeśli udało nam się zaoszczędzić pieniądze, to może warto je jakoś zagospodarować? Tu nasuwa się pytanie – trzymać je w domu, czy na rachunku oszczędnościowym w banku? A może lokata? Zanim zdecydujemy, odpowiedzmy sobie na pytanie: na co i kiedy będą nam one potrzebne? W pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie z Przemysławem Talkowskim wyjaśnia różnice między lokatą a rachunkiem oszczędnościowym. Opowiada, na co zwrócić uwagę, zakładając lokatę w banku i jak rozumieć jej oprocentowanie. Wyjaśnia, kiedy warto wybrać rachunek oszczędnościowy i czy każda oferta takiego rachunku jest dla nas atrakcyjna.

W Narodowym Banku Polskim prowadzeniem analiz i badań dotyczących stabilności i rozwoju systemu finansowego zajmuje się Departament Stabilności Finansowej.

W Centrum Pieniądza NBP na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania

Kategoria: Usługi finansowe
Dla wielu oszczędzanie jest nie tylko sztuką, ale też czymś nieosiągalnym – mówią ekonomiści. Jak się jej nauczyć? Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania czy o wielu istotnych poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP, zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania

Wszystko o pieniądzu i kredytach

Kategoria: Usługi finansowe
Co warto wiedzieć o kredytach, o sztuce oszczędzania czy o poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z rozmów przeprowadzonych przez Przemysława Talkowskiego z pracownikami NBP, wybitnymi ekspertami w swoich dziedzinach. W pierwszym z zamieszczonych na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego” filmie dr Piotr Bańbuła szczegółowo opowiada, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów kredytowych.
Wszystko o pieniądzu i kredytach

System wciąż żywy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Chociaż system z Bretton Woods upadł w 1971 r., jego skutki wciąż możemy obserwować w gospodarce.
System wciąż żywy