Jeśli udało nam się zaoszczędzić pieniądze, to może warto je jakoś zagospodarować? Tu nasuwa się pytanie – trzymać je w domu, czy na rachunku oszczędnościowym w banku? A może lokata? Zanim zdecydujemy, odpowiedzmy sobie na pytanie: na co i kiedy będą nam one potrzebne? W pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie z Przemysławem Talkowskim wyjaśnia różnice między lokatą a rachunkiem oszczędnościowym. Opowiada, na co zwrócić uwagę, zakładając lokatę w banku i jak rozumieć jej oprocentowanie. Wyjaśnia, kiedy warto wybrać rachunek oszczędnościowy i czy każda oferta takiego rachunku jest dla nas atrakcyjna.
W Narodowym Banku Polskim prowadzeniem analiz i badań dotyczących stabilności i rozwoju systemu finansowego zajmuje się Departament Stabilności Finansowej.
W Centrum Pieniądza NBP na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.
Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.
Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!
Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.