Co warto wiedzieć o złocie inwestycyjnym

Złoto było środkiem płatniczym, zanim pojawiły się pieniądze. Obecnie jest też jednym z aktywów, w które można inwestować oszczędności. I o tym mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej w rozmowie zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.

Akcje, obligacje, lokaty bankowe i złoto to aktywa, w które można inwestować oszczędności. Dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w przeprowadzonej w pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka rozmowie z Przemysławem Talkowskim mówi o tym, co warto wiedzieć o złocie jako aktywie inwestycyjnym. Czy jest to płynne aktywo, czyli łatwo zbywalne? Czy kupno złota jest bezpieczną inwestycją? Kiedy trzeba zapłacić podatek, sprzedając „złote” aktywa?

Przypomnijmy, że złoto stanowi istotny składnik rezerw banków centralnych – jest postrzegane jako aktywo strategiczne, m.in. ze względu na brak ryzyka kredytowego, brak bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, ograniczoną wielkość zasobu oraz fizyczne cechy – trwałość i praktycznie niezniszczalność. Udział złota w rezerwach dewizowych NBP został w ostatnich latach znacząco zwiększony. Część posiadanego przez NBP złota znajduje się w skarbcach banku, a część jest przechowywana w Bank of England.

W Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Kategoria: Usługi finansowe
Form oszczędzania jest wiele, m.in. lokaty czy depozyty bankowe, uznawane za najbezpieczniejsze, ale można także inwestować w obligacje, akcje lub w waluty. O plusach i minusach inwestowania w ryzykowne aktywa mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania

Kategoria: Sektor niefinansowy
Własne mieszkanie to marzenie każdego dorosłego człowieka. Na pytanie dotyczące tego, czy cena jest jedynym wyznacznikiem zakupu mieszkania, którym kierują się nabywcy, odpowiada prof. Jacek Łaszek z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania

Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania

Kategoria: Usługi finansowe
Dla wielu oszczędzanie jest nie tylko sztuką, ale też czymś nieosiągalnym – mówią ekonomiści. Jak się jej nauczyć? Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania czy o wielu istotnych poradach dotyczących pieniędzy można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP, zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o sztuce oszczędzania