Nowoczesne technologie i trendy na polskim rynku płatniczym

Czy nowoczesne technologie płatnicze wyeliminują gotówkę z naszego życia? Z tym pytaniem, w pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, zmierzył się w rozmowie na YouTube „Obserwatora Finansowego” Adam Skręta z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie mieliśmy tylu możliwości i technologii płatniczych, co obecnie. Czy te nowoczesne technologie wyeliminują gotówkę z naszego życia? Adam Skręta z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP w kolejnej rozmowie z Przemysławem Talkowskim przedstawia trendy na polskim rynku usług płatniczych. Czym są tokeny? Jak działają karty biometryczne? Na czym polegają płatności odroczone? Tego można się dowiedzieć z rozmowy przeprowadzonej w Centrum Pieniądza NBP.

Narodowy Bank Polski publikuje cykliczne raporty o funkcjonowaniu polskiego systemu płatniczego i rozwoju obrotu bezgotówkowego.

W Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rewolucja na polskim rynku płatności – kierunek zmian

Kategoria: Usługi finansowe
Na polskim rynku w ostatnich latach nastąpiła prawdziwa rewolucja w sposobie realizacji płatności, polegająca na ogromnym wzroście liczby transakcji bezgotówkowych. Pomimo spadku udziału gotówki w transakcjach dokonywanych w Polsce jej wykorzystanie nadal pozostaje znaczące. Konieczne jest zapewnienie dostępu do zróżnicowanych metod sposobów płatności, aby konsument mógł wybrać najbardziej dogodną dla niego metodę – podkreśla Robert Klepacz, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP.
Rewolucja na polskim rynku płatności – kierunek zmian

Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Kategoria: Analizy
W ostatnich latach byliśmy świadkami rozwoju nowoczesnych metod płatności w naszym kraju, a zmiany te miały istotny wpływ na nasze codzienne życie. Jeszcze mniej więcej dekadę temu trudno było sobie wyobrazić szybkie poranne zakupy w osiedlowym sklepie bez zabrania ze sobą portfela albo przynajmniej karty płatniczej; w dodatku nie każdy punkt handlowo-usługowy akceptował wówczas płatności kartą na niewielkie kwoty. Obecnie do dokonania płatności wystarczy inteligentny zegarek, który chwilę wcześniej służył do pomiaru sportowych osiągnięć w czasie porannego joggingu.
Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Od denara do karty płatniczej

Kategoria: Usługi finansowe
Złoto, denary, banknoty i monety to środki płatnicze, które znamy od wieków. Obecnie korzystamy także z plastikowych kart. O historii kart płatniczych w Polsce i o tym, jak z nich korzystać opowiada Adam Skręta z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.
Od denara do karty płatniczej