Od denara do karty płatniczej

Złoto, denary, banknoty i monety to środki płatnicze, które znamy od wieków. Obecnie korzystamy także z plastikowych kart. O historii kart płatniczych w Polsce i o tym, jak z nich korzystać opowiada Adam Skręta z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.

Od pierwszego denara Bolesława Chrobrego, który można podziwiać w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, minęło ponad tysiąc lat. Dziś w naszym życiu obecne są karty płatnicze. O tym, kiedy pojawiły się na polskim rynku, czym się różnią poszczególne ich rodzaje i czy korzystanie z tych instrumentów jest bezpieczne opowiada tym razem Adam Skręta z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP. W rozmowie z Przemysławem Talkowskim, przeprowadzonej w pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza, zwraca też uwagę na praktyczne aspekty używania (i nieużywania) poszczególnych rodzajów kart płatniczych oraz perspektywach tego rynku w Polsce.

Rynek kart płatniczych jest także przedmiotem badań Narodowego Banku Polskiego, który stale monitoruje ten segment usług finansowych. Raporty o rynku kart płatniczych są dostępne na stronie nbp.pl.

W Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Kategoria: Usługi finansowe
Form oszczędzania jest wiele, m.in. lokaty czy depozyty bankowe, uznawane za najbezpieczniejsze, ale można także inwestować w obligacje, akcje lub w waluty. O plusach i minusach inwestowania w ryzykowne aktywa mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Co warto wiedzieć o złocie inwestycyjnym

Kategoria: Usługi finansowe
Złoto było środkiem płatniczym, zanim pojawiły się pieniądze. Obecnie jest też jednym z aktywów, w które można inwestować oszczędności. I o tym mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej w rozmowie zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o złocie inwestycyjnym