KNF: stanowisko w sprawie dywidend banków w grudniu

Komisja Nadzoru Finansowego w grudniu przedstawi stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków w 2017 roku. Banki otrzymają także indywidualne zalecenia w tej sprawie – poinformował PAP Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

„Komisja Nadzoru Finansowego zajmie stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków w 2017 r. na jednym z grudniowych posiedzeń. Tradycyjnie decyzja ta zostanie podjęta w odniesieniu do wszystkich rynków” – powiedział PAP Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

„W szczególności, jeśli chodzi o banki zasadą jest, że po wydaniu decyzji przez Komisję, każdy bank będzie oceniany i w odpowiednim momencie otrzyma indywidualne zalecenia” – dodał.

Kolejne posiedzenia KNF zaplanowano na 6 grudnia i 20 grudnia 2016 r.

Z danych KNF wynika, że banki komercyjne, które osiągnęły w ubiegłym roku zysk, na wypłatę dywidendy przeznaczyły około 5 mld zł, czyli 39,7 proc. zysku za 2015 r. Wyliczenie KNF sporządzono przy założeniu, że PKO BP wypłaci dywidendę. (PAP)

seb/ asa/


Tagi


Artykuły powiązane

Różne doświadczenia z konwersją kredytów frankowych

Kategoria: Analizy
Czy pomoc banków centralnych w konwersji kredytów frankowych jest potrzebna? Różne są doświadczenia w przypadku Węgier, Chorwacji i Rumunii. Jak pokazuje doświadczenie tych krajów pomoc banków centralnych nie jest taka oczywista.
Różne doświadczenia z konwersją kredytów frankowych

Jak ułatwić finansową adaptację uchodźców z Ukrainy w Polsce?

Kategoria: Analizy
Cały zestaw skorelowanych ze sobą działań polskich instytucji finansowych znacząco ułatwia przybywającym do Polski uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy szybkie włączenie się do społecznego i gospodarczego życia w naszym kraju.
Jak ułatwić finansową adaptację uchodźców z Ukrainy w Polsce?

Niemiecki sektor bankowy w szponach niskiej rentowności

Kategoria: Analizy
Niemieckie banki cierpią z powodu niskiej rentowności i wysokich kosztów działania. Pandemia i związany z nią wzrost ryzyka kredytowego utrudni im odbudowę wartości i zmusi do przebudowy modeli biznesowych i dalszych cięć w zatrudnieniu.
Niemiecki sektor bankowy w szponach niskiej rentowności