Prezes NBP: Równoważymy gospodarkę

Prezes NBP: Równoważymy gospodarkę

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Jak pan ocenia obecna sytuację gospodarczą? Czy jesteśmy już po pandemii i gospodarka nabiera takiego impetu, że bank centralny będzie musiał działać, by nie doszło do jej przegrzania? Czy raczej jeszcze nie jest to ten moment, znajdujemy się na początku boomu gospodarczego, konsumpcja rośnie, ale powoli, popyt nie jest zbyt rozbudzony i w związku z tym bank centralny powinien przyjąć raczej pozycję obserwatora?

Prof. Adam Glapiński: Coraz więcej sygnałów wskazuje na dynamiczne odbicie gospodarki, ale niepewność jest ciągle bardzo wysoka, bo nadal nie ma końca pandemii. Wszystko się zmieni, kiedy nastąpi jej koniec. I na ten moment cały czas czekamy. Główne bank centralne świata mówią mniej więcej to samo. Nie ma co dyskutować o stopach procentowych, o zmianie polityki pieniężnej, dopóki nie skończy się pandemia i związany z tym kryzys. Unia Europejska spodziewa się w swoim podstawowym scenariuszu, że koniec pandemii nastąpi pod koniec sierpnia. W międzyczasie, w lipcu, pojawi się nasza projekcja inflacji oraz PKB. Na jej podstawie będziemy przewidywać, co się będzie działo z podstawowymi parametrami gospodarczymi. Najprawdopodobniej czeka nas szybki wzrost, ale pamiętajmy, że dopiero co przestaliśmy lecieć w dół. Teraz się rozpędzamy i choć poziom PKB sprzed wybuchu pandemii osiągniemy prawdopodobnie już w drugim kwartale, to musimy jeszcze wrócić na przedkryzysową ścieżkę wzrostu. Co ważne, wzrost nie obejmuje jeszcze całej gospodarki  i nie wiemy, jak poradzi sobie ona bez tarcz. Tymczasem niektórzy publicyści apelują, by już chłodzić gospodarkę…

(…)

Rozmawiali Maciej Wośko i Stanisław Koczot

GAZETA BANKOWA, 24.06.2021, , str.: 6 (1/7)

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Artykuły powiązane

Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak długo będą trwały skutki gospodarcze pandemii COVID-19? Czy ustaną one wraz z epidemią, czy będą utrzymywać się latami? W poniższym artykule postaram się ocenić, w jakim stopniu kryzys spowodowany pandemią może oddziaływać na produkt potencjalny w Polsce i na świecie.
Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?