Wywiad Prezesa NBP podsumowujący 2020 rok dla Obserwatora Finansowego
Kategoria: Pracownicy NBP
Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej – podał NBP w komunikacie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.
„Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
– stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;
– stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej;
– stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
– stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;
– stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej” – napisano w komunikacie.
Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana w dniu dzisiejszym o godz. 16.00 na stronie internetowej NBP.
Na piątek 15 stycznia (godz. 16.00) zaplanowano konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego w formie transmisji internetowej.
Wszyscy z 20 ankietowanych przed styczniowym posiedzeniem RPP przez PAP Biznes ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych w styczniu i w lutym. Jedynie dwa ośrodki spodziewały się obniżki stopy referencyjnej o 10 pb., do zera, w marcu. 18 ośrodków prognozowało stabilizację stóp do końca 2021 r., a 13 oczekiwało, że stopa referencyjna znajdować się będzie na koniec 2022 r. na dotychczasowym poziomie 0,10 proc.
Cięcia kosztu pieniądza w I kw. 2021 r. nie wykluczył na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński, przy czym poprzeczkę dla takiego ruchu zawiesił dość wysoko (wystąpienie III fali pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest według Glapińskiego bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.
Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.
tus/