Prezes NBP: Konferencja Inicjatywy Trójmorza

Prezes NBP: Konferencja Inicjatywy Trójmorza

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP (Foto NBP)

NBP stara się tak skalibrować zacieśnienie polityki pieniężnej, żeby ograniczyć jego społeczne i gospodarcze skutki – powiedział w trakcie konferencji dotyczącej inicjatywy Trójmorza prezes NBP Adam Glapiński.

„Choć podjęliśmy zdecydowane działania mające na celu ograniczyć inflację, działamy rozsądnie. Z uwagi na w dużej mierze podażowy charakter inflacji staramy się tak skalibrować zacieśnianie polityki pieniężnej, żeby ograniczyć jej społeczne i gospodarcze skutki jak tylko jest to możliwe” – powiedział.

(PAP Biznes, tus/ mfm,  2022-06-10 11:35, Warszawa)

 

W 2023 r. inflacja w Polsce powinna być pod kontrolą, a w 2024 r. wskaźnik cen powinien znaleźć się poniżej 5 proc., – powiedział dziennikarzom prezes NBP Adam Glapiński.

„Inflacja po wakacjach powinna zelżeć, nie powinna rosnąć i powinna stopniowo się zmniejszać, wygasać, ale cały czas powyżej naszego celu inflacyjnego. Gdzieś w ostatnim kwartale (2023 r. – PAP) może wynieść ok. 6 proc., ale poniżej 5 proc. lub blisko celu – to dopiero w 2024 r.” – powiedział Glapiński.

„Gdy CPI będzie w ostatnim kwartale przyszłego roku na poziomie ok. 6 proc., trochę więcej lub trochę mniej, to będzie zdecydowanie pod kontrolą w 2023 r. i w 2024 r. zejdzie poniżej 5 proc.”

(PAP Biznes, tus/ pat/ mfm, 2022-06-10 12:55, Warsaw)

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP (Foto NBP)

Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Prezes NBP za kolejną podwyżką o 50 pb, docelowo stopy 3 proc. lub wyżej

Kategoria: Raporty
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na konferencji prasowej, że będzie namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp proc. o 50 pb. Jego zdaniem, główna stopa na poziomie 3 proc., a być może przy dobrej koniunkturze nawet 4-proc., nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce.
Prezes NBP za kolejną podwyżką o 50 pb, docelowo stopy 3 proc. lub wyżej