Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej
Kategoria: VoxEU
Prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)
2021-12-15 13:31 Warsaw (PAP)
Gdyby utrzymała się tendencja wzrostu akcji kredytowej w segmencie konsumpcyjnym, możliwe jest dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, w kroku o co najmniej 50 pb – powiedziała dziennikarzom w kuluarach konferencji na warszawskiej SGGW członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.
Ancyparowicz została zapytana przez dziennikarzy o to, jak widzi prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na posiedzeniach RPP w styczniu i lutym.
„Nie umiem w tej chwili powiedzieć. Jak ja mogę powiedzieć dzisiaj, skoro nie widzę jak wygląda akcja kredytowa, bo ostatnią informację w tym względzie mam za październik. Ale gdyby ta tendencja (wzrost akcji kredytowej – PAP) się utrzymała, to uważam, że powinno być dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Oczywiście nie można stosować obu instrumentów polityki pieniężnej razem, czyli nie można przywracać rezerwy obowiązkowej, bo to mogłoby być zbyt drastyczne posunięcie. (…) Musi być pokazane, że jest akcja kredytowa – przede wszystkim w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Przy kredytach inwestycyjnych nie starałabym się podnosić ceny inwestycji, bo tam przeważnie ceny kredytów są negocjowane. Konsumpcyjne natomiast są wystandaryzowane, więc jeżeli nawet będzie ograniczenie popytu od tej strony, albo będą wyższe raty, to nic złego się nie stanie” – powiedziała Ancyparowicz. […]
tus/ mfm/
2021-12-15 12:57 Warsaw (PAP)
Stopy procentowe nie powinny być podnoszone zbyt szybko, żeby nie zdusić aktywności gospodarczej – powiedziała w trakcie konferencji na warszawskiej SGGW członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Dodała, że inflacja wróci w okolice 3,5 proc. pod koniec 2023 r., ale prognozy te są obarczone bardzo dużą niepewnością.
„Na pewno nie można gasić ognia oliwą. Gdybyśmy w tej chwili jeszcze bardzo mocno zareagowali ze strony polityki pieniężnej, to co prawda mamy wysokie prognozy PKB na ten i następny rok, ale 2023 r. ma już niską dynamikę wzrostu. Chyba żadna z agencji nie przewiduje więcej niż 3-3,5 proc. (…) Teraz są takie szacunki, nie wiem na ile wiarygodne, musiałabym je sprawdzić, ale w kilku miejscach się spotkałam, że jeżeli podniesiemy stopę referencyjną o 50 pb, to wprawdzie inflację stłumimy o 0,2 pkt. proc., ale jednocześnie obniżamy dynamikę PKB o ok. 0,3 pkt. proc.” – powiedziała Ancyparowicz.
„Gdyby dokonywać podwyżek stóp tak często, jak niektórzy zalecają, że powinnyśmy zrobić cały cykl podwyżek, a niektórzy postulują nawet, żebyśmy od razu podnieśli stopy procentowe do 3 proc., czego żaden rozsądny bank nie robi, to byśmy zdusili gospodarkę. A jeżeli gospodarka nie ma odpowiednich mocy wytwórczych, inwestycje które były zaczęte przez duże przedsiębiorstwa nie byłyby kończone, nie byłoby podaży, to nie stłumimy inflacji” – dodała. […]
tus/ ana/