Ludwik Kotecki z RPP: Najnowsza projekcja przeszacowuje tempo wzrostu PKB i nie docenia zagrożenia inflacją

Ludwik Kotecki z RPP: Najnowsza projekcja przeszacowuje tempo wzrostu PKB i nie docenia zagrożenia inflacją

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Najnowsza projekcja przeszacowuje tempo wzrostu PKB i nie docenia zagrożenia inflacją – powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, członek RPP Ludwik Kotecki.

„Moim zdaniem projekcja przeszacowuje tempo wzrostu PKB – choć bardzo chciałbym, żeby to analitycy NBP mieli rację – ale nie docenia też zagrożenia inflacją. Przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana do końca roku, moim zdaniem inflacja będzie przekraczała w tym roku znacznie 9 proc.” – powiedział.

Według niego na kwietniowym posiedzeniu rada będzie dyskutowała o podwyżkach stóp.

„Mamy do czynienia z ogromną niepewnością. Marcowe posiedzenie RPP było pod tym względem wyjątkowe, odbyło się kilkanaście dni po wybuchu wojny w Ukrainie, a o jej skutkach niewiele było wiadomo. To przemawiało za pewną ostrożnością, ale z drugiej strony uczestnicy rynku finansowego oczekiwali, że RPP zdecyduje się na dużą zmianę. Mam nadzieję, że ta niepewność będzie stopniowo opadała. Gdy spotkamy się w kwietniu, będziemy już wiedzieli nieco więcej. I wtedy będzie miejsce na dyskusję o skali podwyżki. Bo co do tego, że o podwyżce będzie mowa, w mojej opinii nie ma wątpliwości” – powiedział. […]

2022-03-21 07:03  Warsaw (PAP)

map/

 

 

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Artykuły powiązane