EBC: Podwyżka stóp procentowych o 50 pb nie jest w konsensusie EBC

Podwyżka stóp procentowych o 50 pb nie jest w konsensusie Europejskiego Banku Centralnego. Podwyżki stóp procentowych będą stopniowe. Neutralna stopa to 1-2 proc. – poinformował członek zarządu ECB François Villeroy de Galhau.

„Podwyżka stóp procentowych o 50 pb nie jest obecnie częścią konsensusu EBC, jestem pewien” – powiedział Villeroy przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

„Podwyżki stóp procentowych będą stopniowe” – zapewnił.

Po tych komentarzach euro cofnęło się do 1,0710 USD, po poniedziałkowym umocnieniu do 1,0736 USD – najwyższego poziomu od miesiąca – po komentarzach Christine Lagarde.

W poniedziałek prezes EBC Christine Lagarde wskazała na blogu, że Europejski Bank Centralny może zacząć podnosić stopy procentowe w lipcu, gdy zakończy program skupu obligacji. Według Lagarde stopy procentowe mogą wzrosnąć do końca III kw. o 50 pb.

„Spodziewamy się, że zakupy netto w ramach programu APP zakończą się bardzo wcześnie w trzecim kwartale. To pozwoliłoby nam na podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu w lipcu, zgodnie z naszymi prognozami. W oparciu o obecną perspektywę, prawdopodobnie będziemy w stanie wyjść z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału” – napisała na blogu prezes EBC.

„(…) Jeżeli inflacja nie ustabilizuje się na poziomie 2 proc. w średnim okresie, odpowiednia będzie dalsza postępująca normalizacja stóp procentowych w kierunku stopy neutralnej. Jednak tempa i ogólnej skali dostosowania nie można określić ex ante” – podkreśliła Lagarde.

We wtorek z kolei prezes EBC odrzuciła ideę, że strefa euro zmierza w kierunku recesji.

„Na razie nie widzimy recesji w strefie euro” – zapewniła Lagarde w TV Bloomberg w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. w Szwajcarii. Dodała, że recesja nie jest punktem odniesienia EBC.

Lagarde wskazała na bezrobocie w eurolandzie na „najniższym poziomie”, duże oszczędności gospodarstw domowych i perspektywę pozytywnego sezonu letniego dla firm turystycznych jako te czynniki, które mogą zrównoważyć wstrząsy wywołane wojną Rosji na Ukrainie i rosnącą inflacją.

Na swoim kwietniowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podał wówczas, że podwyżki stóp procentowych rozpoczną się jakiś czas po zakończeniu QE.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wynoszą odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc.

Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowano na 9 czerwca, kolejne – na 21 lipca.

 

aj/ mfm/


Artykuły powiązane

EBC czeka z podwyżkami stóp, Lagarde krytykowana w Niemczech

Kategoria: Raporty
Presja inflacyjna w strefie euro rośnie, ale powinna złagodnieć w 2022 r. – powiedziała po ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego jego szefowa Christine Lagarde. EBC czeka z podwyżkami stóp, a niemieckie media i eksperci obawiają się o zarobki i oszczędności obywateli.
EBC czeka z podwyżkami stóp, Lagarde krytykowana w Niemczech

Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Kategoria: VoxEU
Dekada zerowych, a nawet ujemnych stóp proc. w gospodarkach rozwiniętych skłaniała do ciągłej akumulacji długu i poszukiwania rentowności w bardziej ryzykownych aktywach, a zarazem prowadziła do erozji rentowności banków w sektorze detalicznym. Omawiamy środki, które banki centralne wykorzystały do skompensowania rentowności banków.
Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Modyfikacja strategii EBC nie wywołała poruszenia na rynkach finansowych

Kategoria: Analizy
Na początku lipca 2021 r. EBC przedstawił wyniki przeglądu strategicznego. Kluczowe aspekty strategii pozostały bez zmian, a modyfikacje, których wprowadzanie jest w dużej mierze rozłożone w czasie, były oczekiwane przez uczestników rynku lub potwierdziły faktyczny sposób prowadzenia polityki pieniężnej przez EBC.
Modyfikacja strategii EBC nie wywołała poruszenia na rynkach finansowych