Kropiwnicki: Łagodne podwyżki stóp proc. nie zaszkodzą gosp.

Nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce – powiedział Jerzy Kropiwnicki, członek RPP, w telewizji Biznes24.

„(…) Nie należy tego robić (podnosić stóp proc. – PAP) w jednym pociągnięciu, tylko łagodnie w kilku pociągnięciach, żeby powrócić do tego poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat, a także jak się okazało stanowił dobry zapas, gdy przyszła pora, by stopę procentową obniżyć. Można powiedzieć, że dzisiaj takiego zapasu już nie ma. Jeżeli tę stopę procentową będziemy dosyć łagodnie podnosili to skutków negatywnych dla gospodarki specjalnie bym się nie obawiał” – powiedział.

W ubiegłym tygodniu Kropiwnicki powiedział PAP Biznes, że referencyjna stopa procentowa w Polsce powinna w 2021 r. wzrosnąć do ok. 1,50 proc. z uwagi na zagrożenie podwyższonej inflacji i negatywne efekty wcześniejszych obniżek kosztu pieniądza.

Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24 powiedział też, że nieco słabszy złoty byłby wsparciem dla polskiego eksportu.

„Zawsze jeżeli (złoty – PAP) jest trochę słabszy, to dobrze wpływa na nasze możliwości eksportowe. Wiadomości z rynku niemieckiego są lekko optymistyczne, a te które dotyczą dwóch naszych następnych w kolejności, choć znacznie słabszych partnerów do eksportu, czyli Czech i Wielkiej Brytanii, też nie są najgorsze. Gdyby to miało jeszcze wsparcie w nieco słabszym kursie złotego, to byłoby dla polskiego eksportu dobrze” – powiedział Kropiwnicki.

tus/gor/


Artykuły powiązane

Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski, ale w tle spowolnienie

Kategoria: Analizy
Wyniki polskiego handlu zagranicznego w 2019 r. wskazują na znaczną poprawę salda obrotów. Dynamika eksportu obniżyła się relatywnie niewiele, biorąc pod uwagę skalę spowolnienia handlu światowego. Natomiast wyraźnie osłabła dynamika importu, mimo że Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europie.
Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski, ale w tle spowolnienie

Legendy eksportu II RP

Kategoria: Trendy gospodarcze
W Polsce międzywojennej rozwijał się eksport do krajów pozaeuropejskich. Podobnie wysokiego udziału nowych rynków zbytu nie udało się już później osiągnąć. Z drugiej strony w 1938 r. węgiel, drewno i produkty rolne obejmowały aż 75 proc. eksportu.
Legendy eksportu II RP