MRiT: Wzrost PKB Polski w ’21 przekroczy 5,0 proc.

Wzrost PKB Polski w 2021 r. przekroczy 5,0 proc. – ocenił minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, cytowany na profilu twitterowym resortu. Analitycy MRiT szacują, że w samym III kw. inwestycje w sektorze prywatnym wzrosły o ponad 10 proc.

„Kwartalny wzrost PKB to już 2,3 proc. Zawdzięczamy to kontynuacji wzrostu usług rynkowych i poprawie aktywności inwestycyjnej w sektorze prywatnym. Szacujemy, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 5,0 proc., odrabiając straty z pandemii” – prognozuje minister rozwoju.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał, że Produkt Krajowy Brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że PKB w III kw. wzrósł o 5,1 proc. rdr.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju szacują, że inwestycje w sektorze prywatnym w III kw. wzrosły o ponad 10 proc.

„Wzrost PKB w III kw. wyższy niż w szybkim szacunku GUS – 5,3 proc. zamiast 5,1 proc. rdr. Silnikiem napędowym gospodarki pozostają przemysł (+7 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii) i usługi. Wzrosły też inwestycje – szacujemy, że w sektorze prywatnym o ponad 10 proc. rdr” – napisano na profilu twitterowym resortu.

pat/ mfm/


Artykuły powiązane

Jak mierzyć odpowiedzialny rozwój?

Kategoria: Analizy
Dyskusja czy i czym zastąpić Produkt Krajowy Brutto (PKB) jako wskaźnik rozwoju zawsze kończy się tak samo. Konkluzją, że jest to miara niedoskonała, ale lepszej nie wynaleziono. Zmiany klimatu, pandemia i nierówności dochodowe pokazują, że warto ją przeanalizować na nowo.
Jak mierzyć odpowiedzialny rozwój?

Rosja lubi bić (anty)rekordy

Kategoria: Analizy
Rosja, przy dużej zależności gospodarki od cen ropy naftowej, nigdy nie imponowała tempem wzrostu gospodarczego, nawet w okresie dobrej koniunktury i wysokiego poziomu cen na światowym rynku węglowodorów.
Rosja lubi bić (anty)rekordy

MFW: Trwały wzrost PKB tylko po pokonaniu pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w jesiennych prognozach wciąż widzi odbicie w kształcie „V”, bo tak chyba można nazwać wzrost globalnego PKB o 5,2 proc. w 2021 r. po spadku o 4,4 proc. w 2020 r. Tyle, że to scenariusz niepewny jak nigdy.
MFW: Trwały wzrost PKB tylko po pokonaniu pandemii