Prezes NBP: W odpowiedzi na kryzys ważne szybkie działanie

W odpowiedzi na kryzys ważne jest szybkie działanie, przy braku pełnych danych decydenci muszą opierać się na intuicji, heurystyce, doświadczeniu i zdrowym rozsądku – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji „Adjustments in and to an Uncertain World”, organizowanej przez Bank Litwy. Dodał, że kierując działaniami NBP w odpowiedzi na kryzys polegał na tego typu „miękkiej wiedzy”.

„Chociaż chcielibyśmy usiąść wygodnie i zastanowić się nad tym wszystkim, my – decydenci – nie mamy luksusu bezczynności. Bardzo ważne jest, abyśmy działali szybko i starali się wyprzedzić sytuację, nawet jeśli nie zawsze mamy odpowiednie dane i statystyki. Jak więc postępujemy? Opieramy się na intuicji, heurystyce, doświadczeniu i zdrowym rozsądku. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że konsekwentnie polegałem na takiej +miękkiej wiedzy+, kierując działami NBP w odpowiedzi na kryzys” – powiedział Glapiński.

„Byliśmy jednymi z tych, którzy najszybciej zareagowali za pomocą agresywnego luzowania monetarnego, w tym obniżkami stóp i skupem aktywów. Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż nasza odpowiedź – ściśle skoordynowana z rządem – pomogła pokierować polską gospodarką w najgorszym czasie. Chociaż nie uniknęliśmy spadku PKB, był on stosunkowo niewielki w porównaniu z danymi ze strefy euro” – dodał.

W swoim przemówieniu prezes NBP podkreślił, że głębokie badania teoretyczne są wciąż potrzebne, jednak powinny one rozwijać się wystarczająco szybko, aby nadążyć za zmianami.

„Jako profesor ekonomii i wieloletni akademik znam i doceniam wartość głębokich badań teoretycznych. Myślę jednak, że być może ostatnie wydarzenia przypominają nam również o wartości mądrej improwizacji, intuicji i heurystyki w podejmowaniu decyzji. Takie +szybkie myślenie+ – używając określenia Daniela Kahnemana – jest naszą największą i jedyną nadzieją w radzeniu sobie z sytuacją, której nasze modele nie brały pod uwagę tym razem. Nie oznacza to, że nie potrzebujemy już badań. Wręcz przeciwnie – potrzebujemy mądrych badań, które uznają niepewność i stawiają jej czoła. Potrzebujemy badań, które dostosowują się i rozwijają się wystarczająco szybko, aby nadążyć za dramatycznymi zmianami” – powiedział.

pat/ osz/


Artykuły powiązane

Rząd - pomoc dla firm 100 mld zł, NBP - nowe propozycje dla gosp.

Kategoria: Raporty
Rząd proponuje nowy pakiet pomocy dla firm na ok. 100 mld zł, łącznie rządowe wsparcie dla gospodarki wyniesie 320-330 mld zł – poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Na tej samej konferencji prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że bank centralny, w ramach mandatu, zrobi wszystko, by uratować polską gospodarkę przed kryzysem.
Rząd - pomoc dla firm 100 mld zł, NBP - nowe propozycje dla gosp.

Wiedzę do gospodarki polskiej trzeba sprowadzać

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polskie firmy wydają coraz więcej na badania i rozwój, ale innowacji jest nadal jak na lekarstwo. Know-how do krajowej gospodarki trzeba importować – przekonuje dr Iwona Świeczewska w książce „Dyfuzja wiedzy w polskiej gospodarce”.
Wiedzę do gospodarki polskiej trzeba sprowadzać

Badania warto powtarzać

Kategoria: Analizy
Powtarzanie czynności jest czymś naturalnym. A powtarzanie badań, które były już przeprowadzone? Wbrew pozorom takie czynności nie są pozbawione sensu.
Badania warto powtarzać