SDP, Zieloni i FDP chcą razem utworzyć rząd w Niemczech

Przywódcy SPD, Zielonych i FDP ogłosili w piątek w Berlinie, że zalecają swoim partiom rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych w sprawie utworzenia rządu Niemiec. Dokument, który powstał po rozmowach wstępnych, zostanie teraz przedstawiony gremiom partyjnym do zatwierdzenia.

„Jesteśmy przekonani, że możemy zawrzeć ambitną i trwałą umowę koalicyjną” – czytamy we wspólnym dokumencie trzech partii na temat wyników rozmów wstępnych.

Po spotkaniu szefów partii kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz pochwalił dotychczasowe rozmowy jako pełne zaufania i konstruktywne, mówił o „bardzo dobrym wyniku”.

Scholz podkreślił, że partnerzy uzgodnili, iż najważniejszym celem jest ściślejsza ochrona klimatu. „Będzie to prawdopodobnie największy projekt modernizacji przemysłu w ciągu ostatnich 100 lat” – powiedział socjaldemokrata.

Współprzewodnicząca Partii Zielonych Annalena Baerbock stwierdziła, że różnice między partiami zostały otwarcie przedyskutowane w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Koalicja SPD, Zieloni i FDP może się stać „koalicją reform i postępu” – dodała Baerbock.

Szef FDP Christian Lindner podkreślił odnosząc się do dotychczasowych rozmów: „Zauważyliśmy, że sposób, w jaki poradziliśmy sobie z wyzwaniami na przyszłość, zrobił wrażenie na wielu ludziach i że wielu ludzi zyskało nadzieję, że zmiana jest możliwa”.

Od czasu wrześniowych wyborów do Bundestagu, w których zwyciężyła SPD, trzy partie spotkały się już trzykrotnie na wspólnych rozmowach. W przeciwieństwie do niewiążących rozmów wstępnych, strony uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych mają już jasno sprecyzowane cele dotyczące wspólnego rządu. (PAP)

bml/ ap/ mfm/


Artykuły powiązane

Niemcy: wyzwania dla „nowego środka”

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po latach względnego spokoju i konsumowania owoców „małego cudu gospodarczego” ery Merkel społeczeństwo RFN musi zmierzyć się z wyzwaniami demografii, cyfryzacji, zmiany klimatu, bardziej konfrontacyjnej globalizacji. Nowy rząd – ktokolwiek go stworzy – nie będzie miał łatwo.
Niemcy: wyzwania dla „nowego środka”

Bezpieczne aktywo Europy - wspólne euroobligacje

Kategoria: Ekologia
Ogłoszenie planu sfinansowania programu odbudowy gospodarczej Unii Europejskiej poprzez emisję długu wzbudziło nadzieje, że może powstać nowy typ bezpiecznych aktywów denominowanych w euro. Obecnie UE potrzebuje jednak przede wszystkim strategii budowy płynnego i przejrzystego rynku dla obligacji. Zielone obligacje byłyby jedynie przeszkodą w tych wysiłkach.
Bezpieczne aktywo Europy - wspólne euroobligacje

Polski sektor bankowy coraz bardziej zielony

Kategoria: Analizy
Zwiększa się liczba proklimatycznych inicjatyw w polskim sektorze bankowym, a Polska mogłaby się stać hubem zielonych finansów w regionie. Był to jeden z głównych wątków Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Polski sektor bankowy coraz bardziej zielony