W X 2020 r. w branży hotelarskiej zwolniono 38 proc. pracowników

W branży hotelarskiej do końca października 2020 r. zwolniono 38 proc. pracowników, a możliwe jest zwolnienie kolejnych 16 proc. jeszcze w 2020 r. – wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

„Aż 38 proc. osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę od początku roku do końca października 2020 r., co jest następstwem dramatycznej sytuacji branży, spowodowanej pandemią koronawirusa – wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Ankietowani członkowie IGHP alarmują, że bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16 proc. miejsc pracy w hotelach może zostać zlikwidowanych jeszcze w 2020 r. Oznacza to, że pracę w branży może stracić w sumie ponad połowa (54 proc.) zatrudnionych przed pandemią” – napisano.

Izba podaje, że w skali całego rynku hotelowego, który liczy 2700 hoteli, oznaczałoby to utratę pracy w 2020 r. przez około 40 tys. osób. Natomiast w skali wszystkich zarejestrowanych obiektów noclegowych (ok. 13 tys.) redukcja zatrudnienia może sięgnąć nawet 110 tys. miejsc pracy.

IGHP przeprowadziła ankietę online wśród swoich członków od 13 do 16 listopada 2020 r. Udział w badaniu wzięło 270 hoteli, co stanowi 10 proc. wszystkich hoteli w Polsce. Powyższe badanie nie uwzględnia pracowników, którzy zwolnili się z własnej inicjatywy.

map/osz/


Artykuły powiązane

Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak długo będą trwały skutki gospodarcze pandemii COVID-19? Czy ustaną one wraz z epidemią, czy będą utrzymywać się latami? W poniższym artykule postaram się ocenić, w jakim stopniu kryzys spowodowany pandemią może oddziaływać na produkt potencjalny w Polsce i na świecie.
Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Możliwości telepracy w Europie wobec kryzysu COVID-19

Kategoria: Analizy
Rozwój telepracy w okresie kryzysu COVID-19 faworyzuje dobrze opłacane zawody i pracowników umysłowych, co budzi obawy związane z pojawieniem się nowego podziału między tymi, którzy mogą pracować zdalnie a tymi, którzy nie mogą tego robić.
Możliwości telepracy w Europie wobec kryzysu COVID-19

Dla złotego Dubaju nastały chude lata

Kategoria: Analizy
Za futurystycznymi drapaczami chmur kryje się kraj pogrążony w głębokiej recesji. Spowolnienie było widoczne w Dubaju od kilku lat, a teraz nałożyły się na nie skutki pandemii i spadku cen ropy.
Dla złotego Dubaju nastały chude lata