ZUS: Nadwyżka FUS na koniec III kwartału wyniosła 10,76 mld zł

Nadwyżka FUS na koniec III kwartału wyniosła 10,76 mld zł – podał ZUS.

ZUS podał, że wskaźnik pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek wyniósł w trzech kwartałach 84,8 proc.

Największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu w okresie styczeń–wrzesień wyniosła 195,8 mld zł i była o 13,5 proc. wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 191,5 mld zł i były o 13,6 proc większe niż w trzech kwartałach 2021 r.

W okresie dziewięciu miesięcy tego roku fundusz otrzymał dotację z budżetu państwa w kwocie 26,7 mld zł, czyli o 5,5 mld zł większą niż w analogicznym okresie 2021 r.

W okresie styczeń–wrzesień wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.

map/ osz/


Artykuły powiązane

W handlu zagranicznym mamy wciąż nadwyżkę, ale mniejszą

Kategoria: Analizy
Jeszcze w I półroczu dodatnie saldo handlowe utrzymywało się na poziomie 3,7 mld euro, czyli bardzo zbliżonym do analogicznego okresu 2020 roku. W III kwartale nastąpiło osłabienie eksportu w dwóch ważnych kategoriach, obejmujących części do środków transportu oraz towary konsumpcyjne trwałego użytku.
W handlu zagranicznym mamy wciąż nadwyżkę, ale mniejszą

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity

To nie koniec zawirowań na światowym rynku żywności

Kategoria: Analizy
Wrzesień przyniósł dalszy wzrost światowych cen surowców rolnych. Co więcej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wzrost ten utrzyma się w kolejnych miesiącach. Powstaje pytanie, jakie będzie miało to konsekwencje dla perspektyw dynamiki cen żywności w Polsce.
To nie koniec zawirowań na światowym rynku żywności