Prezes PGNiG oczekuje decyzji arbitrażu w sporze z Gazpromem

21.05.2019
PGNiG spodziewa się, że do rozstrzygnięcia sporu arbitrażowego z rosyjskim Gazpromem w sprawie obniżenia ceny kontraktowej za gaz dojdzie w drugiej połowie 2019 roku – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. „Jesteśmy praktycznie pewni, że do wyroku arbitrażu dojdzie w tym roku. Dajemy po równo szanse, że nastąpi to w trzecim kwartale, jak i to, że …

PGNiG spodziewa się, że do rozstrzygnięcia sporu arbitrażowego z rosyjskim Gazpromem w sprawie obniżenia ceny kontraktowej za gaz dojdzie w drugiej połowie 2019 roku – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. „Jesteśmy praktycznie pewni, że do wyroku arbitrażu dojdzie w tym roku. Dajemy po równo szanse, że nastąpi to w trzecim kwartale, jak i to, że będzie to w czwartym kwartale. Nie spodziewam się natomiast decyzji wcześniej” – powiedział Woźniak podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Podtrzymał, że jest pewien, że wyrok będzie po myśli PGNiG, a Gazprom prowadzi od lat grę na zwłokę, żeby opóźnić niekorzystne dla siebie rozstrzygnięcie i termin płatności odszkodowania na rzecz PGNiG.

Pod koniec czerwca 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok częściowy w postępowaniu PGNiG przeciwko Gazpromowi. Trybunał ustalił, że PGNiG złożył w listopadzie 2014 roku ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej.

Postępowanie arbitrażowe prowadzone było od wielu miesięcy przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Sprawa toczyła się z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export i dotyczyła obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r. (Kontrakt Jamalski).

Na mocy wyroku częściowego Trybunał Arbitrażowy ad hoc ustalił, że w listopadzie 2014 roku PGNiG złożył ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej, a także, że spełniona została przesłanka opisana w Kontrakcie Jamalskim, uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom, potwierdzając tym samym, że co do zasady roszczenie PGNiG o ustalenie nowej, niższej ceny kontraktowej jest zasadne.

Trybunał Arbitrażowy ad hoc ustalił również, wbrew twierdzeniom Gazpromu, że ma prawo zmienić cenę kontraktową w granicach żądania pozwu, jednocześnie uznając, że pierwotne żądanie spółki w zakresie nowej formuły cenowej jest zbyt daleko idące.

Jednocześnie Trybunał Arbitrażowy ad hoc orzekł pod koniec czerwca, że kwestia ustalenia nowej ceny kontraktowej będzie rozstrzygnięta w dalszym etapie postępowania. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Artykuły powiązane


Popularne artykuły

test