Eryk Łon z RPP: Złoty najsłabszy od marca

Eryk Łon z RPP: Złoty najsłabszy od marca

Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Roman Młodkowski, BIZNES24:

(…) Węgrzy podnieśli dzisiaj stopy procentowe i tak, jak patrzyłem na historię ich poprzednich dwóch podwyżek to zauważyłem z pewnym zaskoczeniem, bo byłem przekonany że to nie działa- tak słyszymy od członków Rady Polityki Pieniężnej, od pana prezesa Glapińskiego, ale zobaczyłem, że była reakcja inflacji na Węgrzech już na tę pierwszą podwyżkę. Nie czas byłoby podobnie zadziałać i w Polsce?

Eryk Łon: (…) No tak właśnie widać, że niektóre banki centralne podnoszą stopy procentowe- tak, jak Węgrzy czy Czesi. Natomiast myślę, że jednak nasza postawa jest; mamy trochę inne, można powiedzieć troszeczkę uwarunkowania. Jednak Węgrzy mieli problem z bardzo wysoką inflacją, ona rzeczywiście była niepokojąca. I rzeczywiście tutaj były bardzo silne naciski i też sami decydenci

ZŁOTY NAJSŁABSZY OD MARCA. PROF. ŁON ZADOWOLONY Z OSŁABIENIA ZŁOTEGO

(automatyczna transkrypcja rozmowy przeprowadzonej na antenie telewizji BIZNES24)

BIZNES24

Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?