NBP: Spadek cen transakcyjnych na 7 rynkach nieruchomości

NBP odnotował pierwszy spadek od I kw. 2017 r. cen transakcyjnych na rynku pierwotnym na siedmiu największych rynkach nieruchomości – podał NBP.

W danych NBP dla miast: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, ceny transakcyjne na rynku pierwotnym spadły, według obliczeń PAP, o 1,44 proc. kdk. W relacji rok do roku ceny ograniczyły dynamikę wzrostu do 6,66 proc. z 10,8 proc. w I kw.

Ceny ofertowe kdk wzrosły o 1,7 proc., a rdr 12,1 proc.

Ceny transakcyjne za mkw.:
II kw. ’20 8377
I kw. ’20 8499
II kw. ’19 7864

Ceny ofertowe za mkw.:
II kw. ’20 9305
I kw. ’20 9148
II kw. ’19 8294
map/gor/


Artykuły powiązane

Ceny mieszkań rosną, ale słabiej niż dochody nabywców

Kategoria: Analizy
Ceny nominalne nieruchomości w Warszawie i 6 największych miastach zbliżyły się do poziomów notowanych w latach 2006-2008, ale skorygowane o inflację wciąż były niższe niż w tamtym okresie. Silniej od cen mieszkań rosły też dochody gospodarstw domowych – pisze dr Piotr J. Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
Ceny mieszkań rosną, ale słabiej niż dochody nabywców

Mieszkania drożeją, rynek ma się dobrze

Kategoria: Makroekonomia
Na razie daleko nam do kryzysu na rynku nieruchomości – mówi dr hab. Jacek Łaszek, profesor SGH zajmujący się rynkiem nieruchomości.
Mieszkania drożeją, rynek ma się dobrze

Perspektywy gospodarki w lipcowej projekcji inflacji i PKB

Kategoria: Pracownicy NBP
Na początku lipca NBP opublikował projekcję inflacji i PKB. Co pokazuje najnowsza projekcja i jakie są perspektywy polskiej gospodarki - mówi Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
Perspektywy gospodarki w lipcowej projekcji inflacji i PKB