Niemcy: Indeks Ifo w listopadzie 2022 r.: 86,3 pkt

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w listopadzie 2022 r. 86,3 pkt wobec 84,5 pkt, po korekcie z 84,3 pkt – podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 85,0 pkt.

Indeks oczekiwań wyniósł 80,0 pkt wobec 75,9 pkt miesiąc wcześniej, po korekcie z 75,6 pkt Analitycy prognozowali 77,0 pkt.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł zaś 93,1 pkt wobec 94,2 pkt poprzednio, po korekcie z 94,1 pkt – podał Ifo. Tu analitycy szacowali 93,9 pkt.

Badanie Ifo obejmuje 9 tys. niemieckich firm z różnych branż, w tym produkcji, usług i budownictwa.

aj/ osz/


Artykuły powiązane

Niemoc Niemiec potrwa do wiosny

Kategoria: Oko na gospodarkę
Zima zwykle zaskakuje drogowców, ale prognostów w ostatnim półroczu zaskoczyło lato. Po pierwszym szoku, jakim był na wiosnę wybuch pandemii, skala odbicia w III kwartale skłoniła ekonomistów do rewizji prognoz w górę. Taki scenariusz realizował się w wielu krajach na świecie, także w Niemczech.
Niemoc Niemiec potrwa do wiosny

Niemiecki sektor bankowy w szponach niskiej rentowności

Kategoria: Analizy
Niemieckie banki cierpią z powodu niskiej rentowności i wysokich kosztów działania. Pandemia i związany z nią wzrost ryzyka kredytowego utrudni im odbudowę wartości i zmusi do przebudowy modeli biznesowych i dalszych cięć w zatrudnieniu.
Niemiecki sektor bankowy w szponach niskiej rentowności

Obligacje, z których dumni są Niemcy

Kategoria: Analizy
Uwagę rynków finansowych zaczyna coraz bardziej przykuwać ważne dobro narodowe Niemiec. Od jego przyszłości zależeć będzie nie tylko przyszłość Niemiec, ale może i całej Europy. Mowa o niemieckich obligacjach rządowych, tzw. bundach.
Obligacje, z których dumni są Niemcy